Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Komentāri: rosina samazināt slimības pabalstus

SLIMĪBAS LAPA KRUSTUGUNĪS. FAKTS: Rindas pie ārstiem un uz izmeklējumiem nemazinās. Ņemot vērā attālinātās darba nespējas lapu izsniegšanas iespējas, pastāvot risks, ka varētu pieaugt nepamatoti izsniegto šo lapu skaits. Darba devēji rosina samazināt slimības pabalstu apmēru; arodbiedrība un ārsti pret to iebilst. Kā rast kompromisu, kas, atvieglojot darba devēja izmaksas un neradot negatīvu ietekmi valsts budžetā, būtiski nepasliktinātu darba ņēmēja situāciju?

Darba nespējas lapa/ Dažam kā mucai tapa,/ Ja pa pēdām seko KNABs,/ «Slimība» uz laiku glābs./ Cilvēki, kam goda prāts,/ Ar citādu stāstu nāks./ Pretmeti kā vējš un pretvējš/ Pacients ir un darba devējs,/ Vienam pabalsti par mazu,/ Otram izmaksas par smagu./ Sasirgušie nāk uz darbu,/ Radot mikrovidi skarbu./ Citās valstīs izskaitļots –/ Maksāt tiem, kas neslimo./ Arī Miķelis pie ārsta/ Iet, kad viņam pienāk kārta,/ Redz viņš veselības ainu,/ Izkvēpina katru vainu.

ZĪMĒJUMS – VILNIS BULAVS, RĪMES – DAINA ZIEMELE

DACE, BAUŠĶENIECE

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kļūs tikai sliktāk
– Strādāju maiņu darbu ar summēto darba laiku. Pagaidām «visizdevīgāk» pašai ir, ja slimo bērns, jo apmaksā visas slimības dienas. Ja saslimstu pati, tad man tas iegriež pamatīgi algā, jo pirmo un pēdējo dienu neapmaksā, kā arī brīvdienas. Tā janvārī bija, kad slimoju dažas dienas. Slimības pabalsts mazs, nakts stundas ar dubulto tarifu zaudētas.
Mana mamma savulaik divdesmit gadu laikā, strādājot pie vietējā uzņēmēja, bija ņēmusi slimības lapu tikai vienu reizi. Privātajam darba devējam vajag tevi šodien, un darbs negaidīs. Manam vīram iepriekšējā darbavietā arī klājās smagi, strādāja ar plaušu karsoni, bet pēc tam nokļuva slimnīcā. Uzņēmumā bija tā deklarēts, ka nav vajadzīgi darbinieki, kuri slimo.
Ja slimības lapu apmaksu mainīs, domāju, tas iegriezīs daudziem. Ies slimi uz darbu, tad slimos daudzi un ilgi. Liela cūcība būtu, ja lapas par bērniem apmaksātu mazāk. Ja es esmu visu nakti cīnījusies ar bērna augstu temperatūru vai vemšanu cauru nakti, pat saukusi «ātros», kā es negulējusi varēšu nākamajā dienā strādāt? Bieži vien aprūpēt mazo, slimo bērnu mājās ir smags darbs. Es uzskatu, ka slimības pabalsta samazināšana vēl vairāk pasliktinās jauno vecāku situāciju. ◆

VALIJA NAGŅIBEDA,
ĢIMENES ĀRSTE GAILĪŠU PAGASTA UZVARĀ UN BAUSKĀ, ARODĀRSTE

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nevajadzētu sodīt slimnieku
– Kovida laiks sabojāja darba nespējas lapu izsniegšanas kārtību. Es nevīrusa pacientiem tā sauktās slimības lapas bez apskates neizsniedzu. Savukārt tos, kam vīruss, uzklausu, nozīmēju terapiju, un trešajā līdz piektajā dienā (ja pa vidu iekrīt brīvdienas) ar masku pacientam jāierodas praksē.
Savus pacientus, jo sevišķi laukos, pazīstu un zinu, kuriem var uzticēties. Ir gan arī cilvēki, kas gribētu slimības lapu dabūt bez kaites. Vienreiz, kad man bija šaubas, pat esmu devusies pie pacienta mājās, lai pārliecinātos, manas aizdomas diemžēl apstiprinājās… Tādi gadījumi gan nav bieži.
Ir arī tieši pretēji – ļoti apzinīgi cilvēki, kurus pat jāpierunā ņemt slimības lapu, jo, piemēram, muguras, skeleta, muskulārās, locītavu sāpes nerimsies, ja ķermenim kādu laiku nedos mieru, bet strādās.
Tomēr uzskatu, ka neticēt pacientam, ka viņam ir slikti, nav ētiski. Un sodīt cilvēkus par to, ka slimi, nevajadzētu. Lai Veselības inspekcija lemj, kā ārsti kurā reizē rīkojas, lai pārbauda aizdomīgos gadījumus! Un to arī dara. Tomēr tas nav pareizi, ka slimi cilvēki dodas uz darbu un aplipina citus, kas pēc tam izraisa daudz nopietnākas sekas. ◆

Roberts
Cešeiko,
SIA «Keefa
Simply Food» vadītājs

Ģimene pirmajā vietā
– Pats neesmu lielais uzņēmējs, tāpēc man katru dienu ir svarīgi, lai darbinieki būtu darbā. Tomēr reālā ikdiena ir tāda, ka ir jārespektē. Pie manis strādā vīrieši un sievietes, kam ir ģimene, bērni, un viņiem mazie slimo. Es saprotu, ka ģimene ir pirmajā vietā, ka slimības lapas viņiem ir vajadzīgas, un tad ir jāpārplāno visi darbi.
Grūti komentēt, ko vajadzētu mainīt un kā. Ja kāds speciāli ņem slimības lapas, tad var padomāt, bet man pašlaik uzņēmumā tādas situācijas nav. Ja kāds paprasa slimības lapu, tad zinu, ka vajag. Pieļauju, ka var mēģināt kaut ko uzlabot, bet cilvēki slimo un vienmēr slimos.
Pats nekad neesmu ņēmis slimības lapu – visu laiku jāstrādā. Jāņem vērā, ka nedrīkst pārslogoties, jābūt sabalansētai slodzei. Zinu, kā ir pārstrādāties, un cenšos to nepieļaut. ◆

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bauskas Dzīve» jautā

Milinda Austere,
studente ◆
– Par laimi, man nesanāk to bieži ņemt. Zinu, ka citi ņem «garās» slimības lapas citu iemeslu dēļ, nevis veselības uzlabošanai.

Georgijs Brūža,
strādā komunālservisā ◆
– Pašlaik man ir slimības lapa.
Cilvēku rindas pie ārstiem lielas, domāju, ka arī slimības lapas tiek bieži ņemtas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gita Daukša,
juriste ◆
– Slimības lapu man nesanāk ņemt pārāk bieži. Domāju, ka cilvēki biežāk slimo, ir jau arī tādi, kas to izmanto savam labumam.

Sanda Krjukova,
skolotāja palīdze ◆
– Pēdējā laikā sanāk biežāk ņemt slimības lapu, bet par citiem –
grūti spriest.

Gitana Pētersone,
strādā «Bauzes tirgū» ◆
– Slimības lapu neņemu bieži,
neesmu ievērojusi,
kā ir ar citiem
cilvēkiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.