Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kontrolē iekštelpu gaisa kvalitāti ar CO2 mērītāju

Paaugstināts oglekļa dioksīda (CO2) līmenis iekštelpās var negatīvi ietekmēt cilvēka kognitīvo funkciju, īpaši lēmumu pieņemšanu un kritisko domāšanu. Pētījumi liecina, ka augsts CO2 līmenis var izraisīt tādus simptomus kā galvassāpes, acu kairinājumu un miegainību, kas var negatīvi ietekmēt kognitīvās funkcijas. Ieteicams uzturēt iekštelpu CO2 līmeni 1000 ppm vai zem tā, lai nodrošinātu optimālu kognitīvo funkciju. “Maple CO2” mērītāju ražotāji www.co2maple.com rakstā akcentē CO2 mērītāju plašo izmantojamību un ieguvumus.

Ja CO2 līmenis ir virs 1000 ppm, cik daudz tas procentuāli samazina cilvēka kognitīvās funkcijas?

Nav viennozīmīgas atbildes pa to, cik procentuāli samazinās kognitīvās funkcijas, jo tas var atšķirties atkarībā no indivīda un konkrētā veicamā uzdevuma. Tomēr pētījumi liecina, ka kognitīvo funkciju var negatīvi ietekmēt CO2 līmenis virs 1000 ppm. Piemēram, žurnālā “New Medical” publicēts pētījums, kurā konstatēts, ka pie 1400 ppm CO2 koncentrācijas mūsu pamata lēmumu pieņemšanas spējas samazinās par 25 procentiem un sarežģīto stratēģisko domāšanu samazina par aptuveni 50 procentiem.

Hārvardas Universitātes pētījumā konstatēts, ka sākot darbu plkst 9:00 ar dabisko CO2 līmeni ~ 400 ppm, jau pēc 1 stundas, CO2 ir pie 1000 ppm. 30 minūtes vēlāk, pulksten 10:30, līmenis pārsniedz 1400 ppm, kas ir Hārvardas pētījumā konstatēts kā “augsts CO2” līmenis. Ir svarīgi atzīmēt, ka šie pētījumi ir balstīti uz kontrolētiem eksperimentiem un rezultāti var nebūt vienādi visiem cilvēkiem un katrā situācijā.

Lai kontrolētu labsajūtu, ir cilvēku, kurus varētu interesēt CO2 mērītāji, šeit pieminām dažus no izplatītākajiem:

  • Ēku īpašnieki un apsaimniekotāji: CO2 mērītājus bieži izmanto komerciālās un biroju ēkās, lai nodrošinātu, ka iekštelpu gaisa kvalitāte ir drošā līmenī un novērstu augstā CO2 līmeņa negatīvo ietekmi uz kognitīvajām funkcijām.
  • Skolas un universitātes: CO2 mērītājus izmanto klasēs un lekciju zālēs, lai uzturētu veselīgu mācību vidi studentiem un skolotājiem.
  • Slimnīcas un veselības aprūpes iestādes: CO2 monitorus izmanto, lai nodrošinātu, ka pacientu telpās un citās iestādes zonās ir drošs CO2 līmenis.
  • Rūpnīcās  tiek izmantoti CO2 monitori, lai nodrošinātu, ka darbinieki nav pakļauti bīstamam CO2 līmenim.
  • Siltumnīcās un citās iekštelpu lauksaimniecībās CO2 monitori tiek izmantoti, lai nodrošinātu, ka istabas augi savai augšanai saņem pareizo CO2 daudzumu.
  • Laboratorijās un zinātniskās pētniecības iestādēs tiek izmantoti CO2 monitori, lai nodrošinātu, ka eksperimenti tiek veikti kontrolētā vidē.
  • Mājās CO2 monitorus var izmantot, lai uzraudzītu iekštelpu gaisa kvalitāti, īpaši vietās, kur nav vai ir vāja svaiga gaisa cirkulācija, piemēram, pagrabos vai telpās bez logiem.

Kopumā jebkura persona, kas vēlas nodrošināt savu darbinieku, klientu vai ģimenes labsajūtu un vēlas uzturēt veselīgu iekštelpu vidi, var būt CO2 mērītāju klients.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.