Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Rundāles pils apmeklēšana kļūs dārgāka; daudzbērnu ģimenēm un Rundāles apvienības izglītības iestāžu izglītojamiem un pedagogiem bezmaksas ieejas nebūs

Ņemot vērā, ka būtiski mainījušās faktiskās ar pakalpojumu sniegšanu saistītās tiešās un netiešās izmaksas, kā arī mainījies muzeja sniegto publisko maksas pakalpojumu klāsts, valdība otrdien,9. janvārī, atbalstījusi Kultūras ministrijas (KM) plānus koriģēt Rundāles pils maksas pakalpojumu cenrādi. Tas stāsies spēkā ar šī gada 11.janvāri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale paskaidroja, ka jaunie Ministru kabineta noteikumi sagatavoti pēc Kultūras ministrijas un Rundāles pils muzeja iniciatīvas, secinot, ka jāveic izmaiņas vairāk nekā pusē no muzeja pakalpojumu cenrādī ietvertā, jo būtiski mainījušās faktiskās ar pakalpojumu sniegšanu saistītās tiešās un netiešās izmaksas, mainījies muzeja sniegto publisko maksas pakalpojumu klāsts, kā arī secināts, ka atsevišķiem pakalpojumiem nepieciešams aktualizēt pakalpojumu saņēmēju grupas, kurām tiek noteiktas atšķirīgas pakalpojumu cenas.

Foto: Rundāles pils muzejs

Noteikumu projektā iekļautā informācija liecina, ka 2023.gadā muzejs ir uzņemts Eiropas Karalisko rezidenču tīklā – organizācijā, kurā apvienojušās ievērojamākās Eiropas valdnieku rezidences, starp tām arī Versaļas pils pie Parīzes, Sansusī pils Potsdamā un Šēnbrunnas pils Vīnē. Muzeja iestāšanās Eiropas Karalisko rezidenču tīklā pierāda, ka Rundāles pils ir līdzvērtīga izcilākajām pilīm Eiropā, un tas noteikti veicinās Latvijas atpazīstamību ne tikai profesionāļu, bet arī kultūras tūristu vidū.

2021.gadā Rundāles pils ansamblis tika iekļauts Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules mantojuma Latvijas Nacionālajā sarakstā, bet pils baroka franču dārzs plašāku starptautisku uzmanību piesaistīja, kad tam tika piešķirta Eiropas Dārza balvas 2021.gada galvenā godalga kategorijā “Vēsturiska parka vai dārza pārvaldība vai attīstība”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starptautiska atpazīstamība uzliek muzejam pienākumu iesaistīties starptautiskos sadarbības projektos, tajā skaitā arī izstāžu organizēšanā, kas atbilst muzeja darbības mērķim. 2022.gadā muzeja staļļu ēkā bija apskatāma izstāde “Baroka tēlniecības mistika: Johans Georgs Pinzels un citi 18.gadsimta Ļvivas meistari”. Savukārt 2023.gadā muzejs apmeklētājiem piedāvāja izstādi “Ziedošie gobelēni”, kurā eksponēti priekšmeti no Francijas Nacionālā mēbeļu fonda Gobelēnu, Bovē, Savonrī manufaktūru kolekcijām.

Muzejs izstādes veido, lai dažādotu piedāvājumu Latvijas iedzīvotājiem ar mērķi noturēt vietējās publikas interesi un vēlmi iegriezties muzejā biežāk. Vienlaikus tas veicina arī starptautisko atpazīstamību profesionāļu vidū un popularizē Latviju ārpus valsts robežām. Šobrīd muzeja publisko maksas pakalpojumu cenrādī nav paredzēta iespēja piedāvāt apmeklētājiem atsevišķu pakalpojumu – izstādes apskati, kas rada vairākas problēmas – apmeklētājiem, kas vēlas apskatīt tikai izstādi ir jāiegādājas biļete pamatekspozīcijas apskatei, savukārt muzejs nevar gūt ieņēmumus, kas nosegtu izstāžu iekārtošanas faktiskās izmaksas.

Apkopjot informāciju par ieejas biļešu cenām līdzvērtīgās pilīs, secināts, ka muzeja biļešu cenas ir būtiski zemākas un ka biļešu cenas Eiropā ir pieaugušas atbilstoši sniegto pakalpojumu izmaksām. Piemēram, Šēnbrunnas pilī par Lielā loka apskati jāmaksā 29 eiro (2018.gadā – 17,50 eiro) pieaugušajam, bērniem 21 eiro, Versaļas pils apmeklējuma cena šobrīd ir 19,50 eiro (2018.gadā – 18 eiro). Izvērtējot biļešu cenas, nav analizēts Latvijas muzeju piedāvājums, jo Rundāles pils muzeja piedāvājums apmeklētājiem gan apjoma, gan satura ziņā Latvijā ir vienīgais.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Rundāles pils muzejs

Kultūras ministrijā norādīja, ka Rundāles pils muzeja piedāvājums ar katru gadu tiek pilnveidots, lai sniegtu apmeklētājiem iespēju pilnvērtīgi pavadīt muzejā visu dienu, ņemot vērā attālumu no lielākajiem apdzīvotajiem centriem. Palielinoties muzeja piedāvāto pakalpojumu klāstam, pieaug ar to nodrošināšanu saistīto finanšu un cilvēkresursu apjoms.

Lai gan 2018.gadā muzejā ir noslēgusies pils interjeru iekārtošana, aizvadītajos gados muzeja kolekcijas papildinātas ar izciliem mākslas priekšmetiem, tādējādi ievērojami bagātinot pamatekspozīciju. Kopš 2018.gada tikušas izveidotas jaunas vai pārveidotas un papildinātas esošās pastāvīgās ekspozīcijas, ņemot vērā muzeja infrastruktūras iespējas un muzeja kapacitāti ieviest vizuālas, saturiskas vai tehnoloģiskas izmaiņas un uzlabojumus. Būtiska ir muzeja gleznu kolekcijas papildināšana ar to autoru darbiem, kuri atradušies Kurzemes hercoga Pētera mākslas darbu kolekcijā.

Nozīmīgi papildināts muzeja krājums ar dekoratīvās mākslas priekšmetiem, mēbeļu komplektiem pils interjera ekspozīciju pilnveidošanai, kas vienlaikus ir arī būtisks Nacionālā muzeju krājuma papildinājums. Muzeja dekoratīvās mākslas ekspozīcija “No gotikas līdz jūgendstilam” papildināta ar bīdermeiera, historisma un jūgendstila telpām, pilnveidota pils virtuves ekspozīcija sniedzot apmeklētājiem ieskatu 18.gadsimta virtuves aprīkojumā. Būtiski papildinātas vēsturisko vēdekļu, smaržu vāžu, mežģīņu un vēsturisko spēļu kolekcijas. Atzīmējot muzeja piecdesmitgadi, muzejā 2022.gadā atklāta izstāde “Durvis uz vēsturi: Rundāles pils muzeja darbība arhitektūras un mākslas izpētē”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kultūras ministrijā atzīmēja, ka katru gadu ievērojami pieaug izdevumi, kas saistīti ar apmeklētāju apkalpošanu un infrastruktūras uzlabošanu. Izmaksu pieaugumu nosaka arī straujais gāzes un elektroenerģijas cenu kāpums energoresursu tirgū un straujā inflācija. Lai sekmētu nepārtrauktu muzeja darbību, ir veikta pieejamo resursu pārskatīšana, optimizējot to izmantošanu krīzes režīmā. Nozīmīgi un finansiāli ietilpīgi darbi ir veikti saistībā ar pils tehniskā aprīkojuma – apkures, elektroinstalācijas, ūdensvada un kanalizācijas sistēmu – uzlabošanu un rekonstrukciju, drošības sistēmu izveidi. Regulāri notiek visu tehnisko sistēmu ekspluatācijas uzlabošana un uzturēšana darbībā.

Foto: www.bauskasdzive.lv

Rundāles pils franču dārza uzturēšanas un kopšanas izmaksas ar katru iekopto un sakārtoto teritoriju aizvien pieaug. Tiek sekots līdzi jaunumiem tehnikas tirgū, un pakāpeniski nomainīta nokalpojusī parka kopšanas tehnika pret jaunu, kvalitatīvāku un videi draudzīgāku. Izmaksas paaugstina arī klimata pārmaiņu radītās sekas (ilgstoši sausuma periodi, intensīvas lietavas, ekstremāls karstums utt.), uz kurām nepieciešams gan akūti reaģēt, gan veikt mērķtiecīgus ieguldījumus dārza apsaimniekošanas infrastruktūras uzlabošanā.

Tiek plānota franču dārza ornamentālā partera apstādījumu dažādošana ar mērķi jau agrā pavasarī piedāvāt apmeklētājiem daudzveidīgāku dārza apskati. Izmantoto cilvēkresursu ziņā izmaksas ir vienlīdz ietilpīgas visu gadu – gan aktīvā tūrisma periodā, gan ziemas un agra pavasara un rudens mēnešos (nepieciešami biļešu kontrolieri – maiņu darbs – un “sezonas” dārzkopji), tālab ir nepieciešams nodrošināt finansējumu, kas daļēji kompensēs arī ziemā, pavasarī un rudeni papildu nodarbināto dārznieku atalgojumu. Muzejs joprojām izjūt gan Covid-19 globālās pandēmijas, gan Ukrainas kara radītās sekas, un līdzekļu trūkuma dēļ dārza kopšanā ir iesaistīti ilgstošai Eiropas līmeņa ievērību guvuša dārza uzturēšanai nepietiekami cilvēkresursi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: www.bauskasdzive.lv

2020.gadā uzsākta interaktīvi audiovizuālas tūlītējās lietotnes “Digitālais gids” ieviešana un realizācija. Rezultātā ir izveidota muzeja apmeklētājiem bez maksas pieejama “digitālā gida” lietotne 44 telpām ar bezkontakta digitālajiem stacionārajiem stendiem, ko papildina audiogids, padarot pils izzināšanu pieejamāku (nav jāpērk gida pakalpojums vai muzeja ceļvedis).

Kopš 2018.gada ir aktivizējies muzejpedagoģijas darbs. Izveidotas četras muzejpedagoģiskās programmas “Zosu spēle Rundāles pilī”, “Zosu spēle Rundāles pilī pie hercogienes”, “Popūriji” un “Jaunie restauratori”. Pastāvīgi tiek veikti uzlabojumi muzeja izglītības darbā un gatavoti dažādi izglītojoši materiāli, kas papildina ekskursijas un nodarbības. Tiek organizētas tematiskas ģimeņu pēcpusdienas, senioru trešdienas, kā arī pasākums “Randiņš dārzā” (tradīcija “Rendez-vous aux jardins” jeb “Tikšanās dārzos” aizsākās Francijā 2003.gadā, kuras mērķis ir iepazīstināt plašāku publiku ar dārzu daudzveidību, veicināt izpratni par dārzu kā kultūras mantojumu, kā arī nodot zināšanas par dārzu veidošanu un kopšanu).

Foto: Rundāles pils muzejs

Nākotnē plānots īstenot arī citas muzejpedagoģiskās programmas atbilstoši muzeja specifikai un sabiedrības pieprasījumam. Katra muzejpedagoģiskā nodarbība, praktiskā nodarbība, koncerts un citi muzeja funkcijām un uzdevumiem atbilstošie pasākumi atšķiras saturiski, līdz ar to atšķiras arī ar to sagatavošanu un realizāciju saistītās izmaksas līdz ar to cenrādī nav iespējams noteikt vienu cenu šiem pakalpojumu veidiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

L. Kokale norāda, ka aktualizētajā muzeja pakalpojumu cenrādī vairs nav iekļauti pakalpojumi, pēc kuriem nav bijis sabiedrības pieprasījuma, kuri zaudējuši aktualitāti, kuriem nav iespējams nodrošināt pakalpojuma kvalitāti, vienlaikus cenrādis papildināts ar jauniem publisko maksas pakalpojumu veidiem, kas saistīti ar muzeja darbības paplašināšanu.

Tāpat jaunajā cenrādī vienkāršoti pakalpojumu veidi – apmeklējuma biļetes cena vairs netiek piesaistīta sezonalitātei – pamatekspozīcijas apskatei mazā un lielā loka biļešu veidus aizstāj viena veida pamatekspozīcijas apskates biļete visa gada garumā. Tas pats attiecas uz franču dārza apmeklējumu – tiks piedāvāta viena biļete par to pašu cenu visu aktīvā tūrisma sezonu (no 1.aprīļa līdz 31.oktobrim), vienlaikus tiek saglabāts iepriekšējais princips dārza apmeklējumam – aktīvā tūrisma sezonā franču dārza apmeklējums ir par maksu, bet laika posmā no 1.novembra līdz 30.martam dārza apmeklējams bez maksas.

Aktualizētajā muzeja cenrādī precizētas muzeja publisko maksas pakalpojumu cenas atbilstoši to faktiskajām izmaksām, vienlaikus saglabājot atlaides gandrīz visām iepriekšējā cenrādī minētajām apmeklētāju grupām, izņemot daudzbērnu ģimenes un Rundāles novada izglītības iestāžu izglītojamos un pedagogus mācību procesa ietvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veicot izvērtējumu par muzeja bezmaksas apmeklējumiem, ir konstatēts, ka laika posmā no 2020.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 18.oktobrim ar ģimenes kartēm bijuši 21 630 apmeklējumi un negūtie finansiālie ienākumi par ieejas biļetēm ir 227 115 eiro. Muzejs ir izvērtējis šo proporciju, kā arī savas budžeta iespējas un pieņēmis lēmumu, ka nodrošināt bezmaksas ieeju šai apmeklētāju grupai turpmāk vairs nav iespējams, ņemot vērā faktiskās pakalpojumu izmaksas.

Tomēr, ir paredzēts arī turpmāk veicināt valsts veidoto atbalsta programmu daudzbērnu ģimenēm, kurām muzeju būs iespējams apmeklēt ar 50% atlaidi. Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā bijusī Rundāles novada teritorija ir iekļauta Bauskas novadā, tāpēc muzejs vairs nepiedāvās bezmaksas ieeju Rundāles apvienības izglītības iestāžu izglītojamiem un pedagogiem. Izvērtējot savas budžeta iespējas, muzejs ir secinājis, ka nevar nodrošināt bezmaksas ieeju visām Bauskas novada skolām, jo Bauskas novadā ir 17 vispārējās izglītības iestādes (vidusskolas un pamatskolas) un septiņas pirmskolas izglītības iestādes, kuru kopējais izglītojamo skaits saskaņā ar publiski pieejamo informāciju Bauskas novada mājaslapā uz 2023.gada 1.septembri ir 6 694.

Paredzēts, ka Rundāles pils pamatekspozīcijas apmeklējums pieaugušajiem maksās par četriem eiro vairāk, proti, biļetes cena palielināsies no astoņiem eiro līdz 12 eiro. Pilna laika studenti sešu eiro vietā maksās 8,50 eiro, skolēni 2,50 eiro vietā maksās 3,50 eiro.

Rundāles pils pamatekspozīcijas apmeklējums skolēniem grupā, ko veido vairāk nekā desmit cilvēki, par vienu biļeti maksās nevis eiro, bet gan divus eiro. Ģimenes biļete, kas paredzēta vienam pieaugušajam un diviem līdz četriem skolēniem, maksās nevis līdzšinējos 12 eiro, bet gan 15 eiro. Ģimenes biļete, kas paredzēta diviem pieaugušajiem un diviem līdz četriem skolēniem, maksās nevis 16 eiro, bet gan 25 eiro.

Paredzēts, ka apmeklējuma maksu neiekasēs no bērniem līdz septiņu gadu vecumam, no pedagogiem, kas pavada pirmsskolas vecuma bērnu grupu vai skolēnu grupu. Tāpat par Rundāles pils muzeja apmeklējumu neiekasēs naudu no bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, dienas aprūpes centra, krīzes centra un speciālo izglītības iestāžu audzēkņiem, kā arī bērniem, kas ievietoti sociālās rehabilitācijas centrā.

Rundāles pils apmeklējuma maksu neprasīs arī no personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti, uzrādot invaliditātes apliecību, un no vienas personas, kas pavada personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti.

Apmeklējuma maksu neiekasēs no ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu un kurai ir noteikta I vai II invaliditātes grupa, uzrādot Latvijas Goda ģimenes apliecību vai dokumentu, kas apliecina personas invaliditāti, un dokumentus, kas noteikti normatīvajos aktos par Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtību.

Par Rundāles pils muzeja apmeklējumu nebūs jāmaksā arī sekojošiem individuālajiem apmeklētājiem, proti, izglītības iestāžu izglītojamiem un studējošajiem, kas apgūst vai studē restaurāciju, arhitektūru, būvniecību, interjera dizainu, dārzkopību, tūrismu, kultūras vēsturi, vizuālo un lietišķo mākslu, muzeoloģiju, izglītības vai studiju procesa laikā, Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem, Latvijas profesionālās ievirzes mākslas skolu un profesionālās vidējās mākslas izglītības iestāžu izglītojamiem.

Biļetes cena nebūs jāmaksā arī Latvijas muzeju darbiniekiem, Baltijas jūras reģiona piļu un muzeju asociācijas biedriem, Starptautiskās muzeju padomes biedriem un Starptautiskās ievērojamu vietu un pieminekļu padomes biedriem, Rundāles pils muzeja Goda kartes īpašniekiem un vienai pavadošai personai, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā, grupu vadītājam, muzeja popularitāti veicinošu vizīšu organizatoriem un personām, kas piedalās muzeja rīkotā talkā vai muzeja teritorijas sakopšanā.

Foto: Rundāles pils muzejs

Muzeja apkopotie dati liecina, ka 2019.gadā apmeklējumu skaits bija 275 449, bet Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes dēļ un vēlāk saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā tūrisma apmeklējumu skaits dramatiski saruka. 2020.gadā muzeja apmeklētāju skaits bija 103 138 (~63% samazinājums), savukārt 2021.gadā – 85 734, bet 2022.gadā – 136 999, kas ir par 50 % mazāk nekā 2019.gadā. Kaut arī apmeklējumu skaits 2023.gadā pamazām pieaug, šobrīd statistikas dati liecina, ka netiks sasniegts 2019.gada līmenis.

Salīdzinoši līdz 2019.gada augustam apmeklējumu skaits bija 200 547, turpretī 2023.gada septiņos mēnešos tas ir 138 359 (31% samazinājums). Salīdzinot 2023.gada pirmos astoņus mēnešus ar šādu pašu 2022.gada periodu, var paredzēt, ka līdz 2023.gada beigām pieaugums būs 7 līdz 10% robežās.

Rundāles pils muzejs paļaujas uz līdzīgu vienmērīgu tūrisma skaita pieaugumu turpmākajos gados, 2024. un 2025.gadā. Aptaujāto tūristu skaits sadalījumā pa valstīm 2023.gadā tāpat kā 2022.gadā parāda, ka visvairāk tūristu ieradās no Latvijas, Lietuvas un Vācijas. Analizējot apmeklējumus, redzams, ka iezīmējusies tendence dominēt individuālajam apmeklējumam (63,8%). Arī 2023.gadā no janvāra līdz 31.maijam individuālo tūristu bijis divas reizes vairāk kā grupu tūristi (līdz 16.augustam – sešas reizes vairāk individuālo tūristu).

Rundāles pils muzejs norāda, ka pašreizējais sociālekonomiskais stāvoklis valstī ietekmē muzeja apmeklētāju skaitu un ieņēmumus no muzeja sniegtajiem publiskajiem maksas pakalpojumiem. Iegūtie finanšu līdzekļi par muzeja sniegtajiem publiskajiem maksas pakalpojumiem tiks izlietoti muzeja sniegto publisko pakalpojumu faktisko izmaksu segšanai. Muzeja publisko maksas pakalpojumu cenu politika attiecībā uz sociāli vismazāk aizsargātajām personu grupām tiek nodrošināta, nosakot pazeminātu cenu noteiktām apmeklētāju grupām, kā arī nosakot sabiedrības grupas, kurām muzeja pamatpakalpojumi ir pieejami bez maksas.

Šogad Rundāles pils muzeja budžetā plānotie ieņēmumi no muzeja maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem ir 2 miljoni eiro, savukārt 2025.gada un 2026.gada budžetos tie plānoti jau 2,1 miljona eiro apmērā.

Rundāles pils muzeja publisko maksas pakalpojumu cenrādis

Nr.p. k.Pakalpojuma veidsMērvienībaCena bez PVN (euro)PVN (euro)Cena ar PVN (euro)
1.Muzeja pamatekspozīciju, izstāžu un teritorijas apmeklējums1
1.1.Rundāles pils pamatekspozīcijas2 apmeklējums
1.1.1.pieaugušajiem1 apmeklējums12,000,0012,00
1.1.2.pilna laika studentiem1 apmeklējums8,500,008,50
1.1.3.skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums3,500,003,50
1.1.4.skolēniem grupā (grupā ne mazāk kā 10 personas)1 apmeklējums1 personai2,000,002,00
1.1.5.ģimenes biļete (1 pieaugušais un 2 skolēni)1 apmeklējums ģimenei15,000,0015,00
1.1.6.ģimenes biļete (2 pieaugušie un 2 skolēni)1 apmeklējums ģimenei25,000,0025,00
1.2.Sarkofāgu izstādes ”Pompa Funebris” apmeklējums1 apmeklējums1,500,001,50
1.3.Ekspozīcijas ”No gotikas līdz jūgendstilam. Eiropas un Latvijas dekoratīvā māksla 15.–20. gs.” apmeklējums
1.3.1.pieaugušajiem1 apmeklējums6,000,006,00
1.3.2.pilna laika studentiem1 apmeklējums4,000,004,00
1.3.3.skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums1,500,001,50
1.4.Rundāles pils franču dārza apmeklējums (aprīlis, maijs, jūnijs, jūlijs, augusts, septembris, oktobris)
1.4.1.pieaugušajiem1 apmeklējums6,000,006,00
1.4.2.pilna laika studentiem,skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums3,000,003,00
1.4.3.ģimenes biļete (1 pieaugušais un 2 skolēni)1 apmeklējums ģimenei10,000,0010,00
1.4.4.ģimenes biļete (2 pieaugušie un 2 skolēni)1 apmeklējums ģimenei14,000,0014,00
1.5.Sezonas biļete franču dārza apmeklējumam (aprīlis, maijs, jūnijs, jūlijs, augusts, septembris, oktobris)
1.5.1.pieaugušajiemAbonementa biļete ar derīguma termiņu1 gads 1 personai20,000,0020,00
1.5.2.pilna laika studentiem,skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)Abonementa biļete ar derīguma termiņu1 gads 1 personai10,000,0010,00
1.6.Vienotā biļete Rundāles pils pamatekspozīcijas2 apmeklējumam un Rundāles pils franču dārza apmeklējumam (aprīlis, maijs, jūnijs, jūlijs, augusts, septembris, oktobris)
1.6.1.pieaugušajiem1 apmeklējums17,000,0017,00
1.6.2.pilna laika studentiem1 apmeklējums10,500,0010,50
1.6.3.skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums5,500,005,50
1.6.4.ģimenes biļete (1 pieaugušais un 2 skolēni)1 apmeklējums ģimenei24,000,0024,00
1.6.5.ģimenes biļete (2 pieaugušie un 2 skolēni)1 apmeklējums ģimenei38,000,0038,00
1.7.Kurzemes hercogu kapeņu apmeklējums
1.7.1.pieaugušajiem1 apmeklējums3,000,003,00
1.7.2.pilna laika studentiem1 apmeklējums2,000,002,00
1.7.3.skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums1,000,001,00
1.8.Dienas biļete Rundāles pils pamatekspozīcijas2 apmeklējumam, ekspozīcijas ”No gotikas līdz jūgendstilam. Eiropas un Latvijas dekoratīvā māksla 15.–20. gs.” un Rundāles pils franču dārza apmeklējumam (aprīlis, maijs, jūnijs, jūlijs, augusts, septembris, oktobris)
1.8.1.pieaugušajiem1 apmeklējums1 personai23,000,0023,00
1.8.2.pilna laika studentiem1 apmeklējums1 personai14,500,0014,50
1.8.3.skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums1 personai7,000,007,00
1.9.Tematiskās izstādes apmeklējums1 apmeklējums1 personaitāme0,00 
1.10Dārza svētku apmeklējums3
1.10.1.pieaugušajiem1 apmeklējums10,000,0010,00
1.10.2.pensionāriem1 apmeklējums5,000,005,00
1.10.3.skolēniem (vispārējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās)1 apmeklējums1,000,001,00
1.10.4.daudzbērnu ģimenēm (uzrādot dokumentus, kas noteikti normatīvajos aktos par Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas īstenošanas kārtību, un dokumentus, kas apliecina daudzbērnu ģimenes statusu vai bērnu skaitu)1 apmeklējums ģimenei10,000,0010,00
2.Citi ar muzeja apmeklējumu saistītie pakalpojumi
2.1.Jaunlaulāto fotografēšanās kāzu dienā vai cita profesionāla fotografēšana pils telpās nekomerciālām vajadzībām41 fotografēšanās reize86,7818,22105,00
2.2.Muzejpedagoģiskā programma11 nodarbība grupaitāme0,00 
2.3.Muzeja funkcijām un uzdevumiem atbilstošs pasākums (lekcija, seminārs, koncerts, praktiskās nodarbības, tematisks pasākums)11 personaitāme0,00 
2.4.Ekskursijas vadīšana apmeklētāju grupai muzeja ekspozīcijā un izstādēs
2.4.1.gidiem ar Rundāles pils muzeja administrācijas izsniegtu apliecību1 ekskursija1 grupai4,130,875,00
2.4.2.Kurzemes hercogu kapeņu gidiem ar Rundāles pils muzeja administrācijas izsniegtu apliecību1 ekskursija1 grupai1,240,261,50
3.Muzeja telpu un teritorijas noma5,6
3.1.Baltā zāle(līdz 100 personām)1 stunda495,87104,13600,00
3.2.Zelta zāle(līdz 100 personām)1 stunda595,04124,96720,00
3.3.Hercoga ēdamzāle71 stunda330,5869,42400,00
3.4.Lielā galerija(līdz 80 personām)1 stunda595,04124,96720,00
3.5.Banketu zāle(līdz 40 personām)1 stunda99,1720,83120,00
3.6.Kafijas zāle(līdz 30 personām)1 stunda90,9119,09110,00
3.7.Gobelēnu zāle(līdz 30 personām)1 stunda90,9119,09110,00
3.8.Banketu zāles komplekss (Banketu zāle, Kafijas zāle un Gobelēnu zāle) (līdz 100 personām)1 stunda247,9352,07300,00
3.9.Pavardu zāle (līdz 100 personām)1 stunda165,2934,71200,00
3.10.Telpa Austrumu korpusā (Nr. 70, 74, 77, 78)71 telpa/1 stunda206,6143,39250,00
3.11.Telpa Centrālā korpusa dienvidu anfilādē (Nr. 122, 125, 126, 130, 131, 136, 137)71 telpa/1 stunda206,6143,39250,00
3.12.1. vestibils1 stunda148,7631,24180,00
3.13.5. Austrumu galerija1 stunda99,1720,83120,00
3.14.2.a Dienvidu galerija1 stunda148,7631,24180,00
3.15.2.b Dienvidu galerija1 stunda148,7631,24180,00
3.16.12. vestibils1 stunda99,1720,83120,00
3.17.Palīgtelpas1 telpa/1 stunda49,5910,4160,00
3.18.Biljarda zāle71 stunda330,5869,42400,00
3.19.Izstāžu telpa (Nr. 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67)1 telpa/1 stunda86,7818,22105,00
3.20.Studiju kabinets (Nr. 68, 69)1 telpa/1 stunda57,8512,1570,00
3.21.Garderobe (Nr. 163, 164)1 telpa/1 stunda41,328,6850,00
3.22.Dienvidu puses (franču dārza)8 vai centrālās kāpnes1 stunda123,9726,03150,00
3.23.Hercogienes apartamenti (Nr. 105, 108, 109, 112, 115, 116)71 telpa/1 stunda247,9352,07300,00
3.24.Rundāles pils franču dārza teritorijas noma81 stunda1033,06216,941250,00
3.25.Rundāles pils goda pagalms (iekšpagalms)1 stunda330,5869,42400,00
3.26.Zaļais teātris81 stunda495,87104,13600,00
3.27.Rundāles pils franču dārza boskets81 boskets/1 stunda165,2934,71200,00
3.28.Konferenču centra zāle (staļļu ēka Nr. 2)1 stunda165,2934,71200,00
3.29.Konferenču centra izstāžu zāle (staļļu ēka Nr. 2)1 stunda86,7818,22105,00
3.30.Konferenču centra (staļļu ēka Nr. 2) iekšpagalms1 stunda86,7818,22105,00
3.31.Konferenču centrs (staļļu ēka Nr. 2) (iekšpagalms, konferenču zāle un izstāžu zāle)1 stunda289,2660,74350,00
3.32.Konferenču centrs (staļļu ēka Nr. 2) (iekšpagalms, konferenču zāle un izstāžu zāle)3 stundas628,10131,90760,00
4.Citi pakalpojumi
4.1.Valsis Baltajā zālē91 pasākums49,5910,4160,00
4.2.Flīģeļa noma1 pasākums99,1720,83120,00
4.3.Flīģeļa noma1 muzikāls skaņdarbs20,664,3425,00
4.4.Klavesīna noma1 pasākums148,7631,24180,00
4.5.tirdzniecības vietas noma tirdzniecības laukumā lauksaimniecības un pārtikas preču pārdevējam101 diena4,130,875,00
4.6.tirdzniecības vietas noma tirdzniecības laukumā nelauksaimniecības un mājamatniecības preču pārdevējam101 diena4.961,046,00
4.7.tirdzniecības vietas noma tirdzniecības laukumā, izmantojot elektrības pieslēgumu (iepriekš saskaņojot)101 diena20,664,3425,00
4.8.tirdzniecības vietas noma Rundāles pils teritorijā pasākuma laikā (iepriekš saskaņojot), izmantojot elektrības pieslēgumu6,101 diena57,8512,1570,00
4.9.tirdzniecības vietas noma Rundāles pils teritorijā pasākuma laikā (iepriekš saskaņojot), neizmantojot elektrības pieslēgumu6,101 diena49,5910,4160,00
4.10.Koka sola noma (trīsvietīgs, zaļā krāsā)1 sols/1 pasākums4,130,875,00
5.Atsevišķu muzeja krājuma priekšmetu izmantošana reklāmas, kino un citos komerciālos nolūkos pils teritorijā 111 uzskaites vienība 1 reizi2 % no muzeja priekšmeta vērtībasPVN21 %2 % no muzeja priekšmeta vērtības

Piezīmes.

1    Pakalpojumiem pievienotās vērtības nodoklis netiek piemērots saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta pirmās daļas 17. punkta “d” apakšpunktu.

2    Rundāles pils pamatekspozīcija – Parādes zāļu komplekss, Hercoga parādes un privātie apartamenti, Hercogienes apartamenti.

   Rundāles pils muzeja organizēts tematisks pasākums, kura ietvaros notiek semināri, lekcijas, izstādes, radošās darbnīcas, muzikāli un teatrāli un citi priekšnesumi. Dārza svētki katru gadu  aktualizē kādu konkrētu ar  dārziem saistītu tēmu.

4    Profesionālās fototehnikas izmantošana – fotografēšana, uzstādot prožektorus un izmantojot fotokameru uz statīva. Telpas (ģērbtuves) nomas maksa pakalpojuma sagatavošanas darbiem tiek noteikta saskaņā ar cenrādi. Pakalpojuma cenā nav iekļauts muzeja apmeklējums.

   Cena noteikta pakalpojumiem, kas saistīti ar muzeja publiski pieejamo telpu un teritoriju izmantošanu. Pakalpojumi tiek sniegti, izvērtējot pamatotu klientu pieteikumu. Muzejam ir tiesības atteikt pakalpojumu sniegšanu vai noteikt ierobežojumus klientu piekļuvei specifiskām muzeja telpām vai vietām ekspozīcijā un teritorijā, ja tas jebkādā veidā apdraud muzeja darbību, muzeja ēku, krājuma vai eksponātu drošību vai neatbilst muzeja darbības mērķiem un uzdevumiem. Ja pakalpojums ilgst mazāk par vienu stundu, piemēro vienas stundas cenu.

 6   Muzeja telpu un teritorijas nomas pakalpojumiem piemēro šādus koeficientus:

Nr. p. k.Pamatojums koeficienta piemērošanaiKoeficients
1.Muzeja telpu un teritorijas noma kultūras, izglītības, labdarības un valsts līmeņa reprezentācijas pasākumiem0,4
2.Muzeja telpu un teritorijas noma bērnu pasākumiem0,2
3.Teritorijas noma pēc franču dārza darba laika beigām līdz plkst. 1.00 naktī par katru nākamo stundu1,5
4.Muzeja telpu un teritorijas noma pasākumam Rundāles pilī pēc plkst. 1.00 naktī par katru nākamo stundu2,0
5.Rundāles pils franču dārza teritorijas noma uguņošanas pasākumam (sagatavošanas un novākšanas laikā)0,2
6.Konferences centra (iekšpagalms, konferenču zāle un izstāžu zāle)  noma,  ja pasākums ilgst ilgāk par 3 stundām0,3
7.Baltā zāle
7.1.100–200 personām1,2
7.2.201–300 personām1,4
7.3.301–350 personām1,6
8.Zelta zāle
8.1.100–200 personām1,2
8.2.201–250 personām1,4
9.Lielā galerija (80–100 personām)1,2
10.Banketu zāle
10.1.41–60 personām1,2
10.2.61–80 personām1,4
10.3.81–110 personām1,6
11.Banketu zāles komplekss (Banketu zāle, Kafijas zāle un Gobelēnu zāle)
11.1100–200 personām1,2
11.2201–300 personām1,4
12.Gobelēnu zāle (31–45 personām)1,2
13.Muzeja telpas noma galdu servēšanai un telpu sakārtošanai (neatkarīgi no personu skaita)0,2
14.Muzeja telpas vai teritorijas noma telpas/teritorijas sagatavošanai pasākumam (tehniskais aprīkojums, tehnisko konstrukciju uzstādīšana, telpu/teritoriju izmantošana tehniskām vajadzībām u. tml.) un sakārtošanai pēc pasākuma (neatkarīgi no personu skaita)0,2
15.Zaļā teātra noma pasākuma sagatavošanas procesā (mēģinājumiem)0,3
16.Muzeja telpu vai teritorijas noma tehnisko konstrukciju (skatuves u. tml.) veidošanai (salikšanai un novākšanai) pasākumos (neatkarīgi no personu skaita)1,5
17.Rundāles pils goda pagalma (iekšpagalma) izmantošana tehniskajām konstrukcijām un smagajam transportam2,0
18.Rundāles pils goda pagalma (iekšpagalma) izmantošana saviesīgiem pasākumiem, ja tajā notiek viesu ēdināšana2,0
19.Muzeja telpu un teritorijas noma profesionālas filmēšanas vai fotografēšanas vajadzībām
19.1.kultūrvēsturiska raidījuma vajadzībām0,6
19.2.komerciālām vajadzībām1,2
20.Tirdzniecības vietas noma Rundāles pils franču dārza teritorijā  pasākuma laikā, ja tiek piedāvāta sabiedriskā ēdināšana2,0

7    Telpas tiek iznomātas kino filmēšanas, foto un video uzņemšanai komerciālām vajadzībām.

   Pakalpojuma cenā nav iekļauts franču dārza apmeklējums.

   Telpa netiek slēgta apmeklētājiem.

10  Papildus jāmaksā nodeva par ielu tirdzniecību tirdzniecības dalībniekiem tirdzniecības vietās atbilstoši Bauskas novada domes 2022. gada 28. jūlija saistošajiem noteikumiem Nr. 21 “Par ielu tirdzniecību un nodevu par ielu tirdzniecību publiskās vietās Bauskas novadā”.

11 Pakalpojumi tiek sniegti saskaņā ar Muzeju likumu un noteikumiem par Nacionālo muzeja krājumu, izvērtējot personas pieteikumu. Muzejam ir tiesības atteikt pakalpojuma sniegšanu, ja tas apdraud priekšmeta saglabātību vai neatbilst muzeja darbības mērķiem un uzdevumiem.

Foto: www.bauskasdzive.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (33)

  1. Ģimene ar diviem bērniem muzeju var apmeklēt reizi par vairākiem gadiem. Cenas ir pamatīgas lai netiktu vairāk.

    12
    12
  2. Tas gan ir nu jā…. Uzrāda, ka novadā ir 6694 skolēnu/bērnudārznieki un nu viņiem gan – nu nebūs tā iespēja bez atlīdzības apmeklēt pili un dārzu. Viņi ir tik cik ir (varētu domāt, ka tiešām tik daudz) un tieši viņiem nebūs nekā…… Skaudri skumja nostādne pret jaunatni Bauskas novadā….. A nu ja, viņiem jau tiko saziedoja, lai kādi jaunievedumi, biedrības dotu iespēju pavadīt laiku saprātigi.

    9
    10
  3. Daudz bērnu dimenes jau zb.
    Maksāt visām vienādi vai vispār nemaksāt neko.
    Tas mātītes tikai ražo

    12
    14
  4. Nu tad jau uzreiz kā Versaļai 20 eiro un basta! Daudzbērnu ģimenes, lai muzejus neapmeklē.

    9
    6
  5. Izvērtējot biļešu cenas, nav analizēts Latvijas muzeju piedāvājums, jo Rundāles pils muzeja piedāvājums apmeklētājiem gan apjoma, gan satura ziņā Latvijā ir vienīgais. Jau jau tik ekskluzīvs, kāpēc apmeklējums tik dramatiski nokrities? Varbūt vadības maiņa ir patraucējusi? Vai nebija laika paanalizēt Latvijas muzeju piedāvājumu?

    9
    6
  6. Reizi gadā var arī samaksāt. Nav jau tā, ka izputinās. Mūžīgā gaušanās……

    13
    3
  7. Ja biļete maksās 20 eiro, mūsu ģimenei apmeklējums izmaksātu 100 eiro. Paldies, iztiksim.

    17
    4
  8. Ja jau karaliskais objekts un ar katru sezonu kļūs arvien karaliskāks, tad jau pats par sevi prasās secinājums – tikai karaliskām personām pieejams.

    7
    2
  9. tāds nav arī mūsu šolaik pie varas tikušo mērķis- mainīt cilvēka garīgo pasauli, gadu simteņiem, pat gadu tūkstošiem radītas vērtības padarīt vien par piedevu mūslaiku vareno izpriecām. Kur viņi varētu rīkot savas pieņemšanas, svinēt jubilejas un rīkot savu aprindu ballītes. Tie citi lai iztiek apskatot kādu “bezmaksas” melno gaili, murāli, domes baznīcu, vai citu mūslaiku “mākslas šedevru”, tiesa, par kuriem samaksājuši tūkstošus vai pat miljonus no algas atvilkto nodokļu veidā.

    4
    7
  10. Sanāk jau no rītdienas pa dārgo. Varbūt jāaizbrauc šodien vēl pa lēto pils apskatīt?

    4
    1
  11. Ko var te visur blēt kā tāda aizkauta aita?! Ja pasaule dzīvotu pēc šādu kompleksainu sociopātu murgainajiem priekšstatiem par to, ko vajag un ko nevajag par “sūri grūti pelnīto nodokļu naudu” darīt, nekādas Rundāles pils un parka mums šodien nebūtu. Šīs kategorijas komentētāji visbiežāk nevienu muzeju (pat tādu, kur ieeja ir bezmaksas) savā mūžā nav apmeklējuši, un viņiem pat operas biļetei 5 centu būtu žēl.

    17
    4
  12. visi tomēr nav “aizkautas aitas”, kā te ne viens vien iedomājies, kam bez ierunām būtu jāpieņem viss, kā “mūslaiku varenie” iedomājušies un nolēmuši, starp citu pārtikdami no to pašu “aizkauto aitu” maksātiem nodokļiem. Vien paši bez jebkādām ierunām ņemdami no “aitu” maksājumiem sev konkurētspējīgas algas, kā arī visus citus sev pienākošos labumus, pēc likuma sev pielemtos. Vien “aizkautajām aitām” no visa tā nekas nav paredzēts, jo cik maksā, teiksim, arī valsts īpašumā esošā teātra vai operas apmeklējums, laba koncerta? Vai tiešām šīm “aizkautajām aitām” ir paredzēti vien Ziemassvētku un citu svētku tūkstošus un desmit tūkstošus vērtie rotājumi, melnie gaiļi un citas “bezmaksas atrakcijas”, kuru rīkotāji pamanās nopelnīt no to pašu “aizkauto aitu” nodokļos nomaksātā?

    11
    4
  13. Kāds no tiem sašutušajiem potenciājajiem apmeklētājiem vispār ir paskatījies cenrādī? Nekāds jau briesmīgais tas cenu kāpums nav, ir ģimenes biļetes, var izvēlēties, cik daudz ko skatīties! Un vai vispār tie lielie bļāvēji ir kādreiz bijuši Rundāles pilī – par kādreizējām zemajām cenām? Un vai Jūs paši strādājat par velti?

    7
    1
  14. No tavas vaimanāšanas ir pilnīgi skaidrs, ka ne sū..a tu nekādos nodokļos neesi samaksājis. Gan jau pabalstos vairāk esi izgrābis.

    6
    3
  15. Darba laikā atrodas laiks komentāriem?! Interesants darba stils. Droši vien valsts vai pašvaldības darbavietā.

    2
    2
  16. Daudzbērnu ģimenēm tā jau ir dažādi atvieglojumi. Lai pērk biļetes, kā ģimenes ar 1 vai 2 bērniem.

    5
    1
  17. Vajag ģimenē audzināt tik bērnus, cik var paši atļauties, nevis cerēt un gaidīt no valsts dažādus atvieglojumus.

    7
    3
  18. Gan jau vēlāk citu izaudzinātie piemetīs klāt Jūsu pensijai. Ak, pareizi, demogrāfija ir katastrofāla. Jums jācer uz viesstrādniekiem.

    1
    1
  19. Labāk jau nu nolieksim zemu galviņas to priekšā, kuri uzdrošinās radīti un izaudzināt vairāk nekā 1 vai 2 bērniņus. Uz viņiem visas latviešu cerības pastāvēt kā tautai arī turpmāk.

    2
    2
  20. pirmais, ko vajadzētu, atļauties valsts pārvaldē un pašvaldībās tik daudz radinieku, draugu un kursabiedru, lai nodokļus maksājošā tauta spētu jūs uzturēt, lai katru gadu nebūtu jādubulto to pakalpojumu cena, no kuriem iedzīvotājiem nav iespējams atteikties. Lai tūkstoši un simti tūkstoši netiktu “sadalīti” starp sfērās iesaistītājiem “naudas apguvējiem”, darbībās, kuru galarezultāts ir jau paredzamais “čiks” par lielu naudu

    1
    1
  21. Tu esi cietpauris vai pilnīgs i…ots? Kāds taviem murgiem sakars ar Rundāles pils muzeju un tajā strādājošajiem? Kamēr saņēmi savu trekno padomju traktorista vai fermu mehanizatora algu, šie cilvēki, saņemot kapeikas, cēla šo pili un parku, lai cilvēkiem būtu vismaz kaut kas skaists šajā dzīvē. Apkaunies vienreiz un beidz piesārņot ēteru!

    2
    1
  22. ir vienīgi, izskatās, šo citu pilsoņu sastrādātā tērētāji un fantazētāji darba laikā. Tie, kuriem oponenti ir vien pabalstu prasītāji domei, kā arī bijušie traktoristi un fermu mehanizatori. Tad, šmurguli, iespējamākais kāda šofera vai slaucējas dēls, tavai zināšanai, laikā, kad sāka restaurēt Rundāles pili- ne traktorista, ne arī restaurētāja algas daudz neatšķīrās, tādi laiki bija, bet to jau tev nezināt, tā ir vēsture, kas nav obligāta. Vien cilvēks, bez savu “sakņu” zināšanām ir kāds no personāžiem Čingiza Aitmatova slavenajā darbā ” Un garāka par mūžu diena ilgst”

  23. Ko tu zini par muzejnieku algām, nelga? Droši vien arī pēdējo (vai vienīgo) grāmatu esi lasījis padomju laikā?

    2
    1
  24. diez vai katru gadu tur ir ko redzet? ja piemeram, pa 5 vai 10 gadiem reiz apmeklē, tad cena ir pilnigi adekvata.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.