Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskā tiekas vēsturisko notikumu aculiecinieki

Sagaidot Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu, Bauskas kopienas centrā «Pasta 5» pulcējās gan Atmodas laika notikumu aculiecinieki, gan interesenti, lai kopā ar Maksimu Krutikovu kavētos atmiņās un arī uzzinātu ko jaunu par tā laika notikumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā teic pats pasākuma rīkotājs Maksims, viņam tā bija pēdējā tikšanās kā Bauskas novada iedzīvotājam. Grāmatas par Atmodas laika notikumiem Iecavā «Kaut pastalās, bet brīvi» autors pārceļas dzīvot uz Rīgu – tuvāk studiju un darba vietai. Tas gan netraucēšot pabeigt iecerētās divas grāmatas – šogad plānots izdot atmiņu krājumu par Augstākās Padomes deputāti Emeritu Buķeli, bet nākamgad jau mērķis ir izdot ilgāku laiku apkopotās atmiņas par Bauskas novada Atmodas laika notikumiem.

Uz tikšanos Bauskas kopienas centrā «Pasta 5» ieradās ap 20 interesentu, to skaitā arī virkne topošās grāmatas varoņu – mācītājs Romans Grantovskis, viens no aktīvākajiem «Baltijas ceļa» organizatoriem Romāns Tillers, Tautas frontes Bauskas nodaļas vadītājs Edmunds Jakubonis, kā arī virkne citu aktīvistu, kas piedalījās dažādos procesos un dalījās atmiņās.

Pirms pasākuma M. Krutikovs tikās ar bijušo Latvijas Augstākās Padomes deputātu Daini Vanagu, kurš arī parakstīja deklarāciju par Latvijas neatkarību. D. Vanags ar video palīdzību uzrunāja sanākušos «Pasta 5»: «No sirds visiem novēlu, lai šos svētkus atceras kā ļoti nopietnus svētkus, jo tie Latvijas vēsturē ir nozīmējuši ļoti daudz. Mēs beidzot kļuvām par brīvu valsti, mums nav saimnieku, mēs esam paši saimnieki savā zemē. Tas viss beidzot ir nodots mūsu rokās. Vai protam visu izdarīt – to šodien redzam vai reizēm neredzam, bet nekad Latvijas valstī pēc neatkarības atjaunošanas nav bijis tik labi kā tagad. Lai nu kā, bet mēs esam saimnieki savā zemē.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Uldis Varnevičs

Pasākumā M. Krutikovs veltīja vairāk nekā stundu apskatam par tā laika notikumiem Bauskas novadā – par aktīvajām biedrībām, Tautas frontes tapšanu, aktivitātēm, lielākajiem skandāliem, cīņu pret vidi degradējošajiem objektiem un aktīvākajiem politiķiem.

Atnākušie pirmo reizi publiskā pasākumā varēja vērot baušķenieka Jura Briņķa filmu par barikāžu laika notikumiem Rīgā, kā arī skatīt līdz šim publiski maz redzētas fotogrāfijas – gan no privātajiem arhīviem, kas nodotas grāmatas tapšanai, gan arī Ivara Bogdanova fotogrāfijas, kas savulaik uzņemtas laikrakstam «Bauskas Dzīve», bet visas nebija publicētas un tagad skatāmas digitālā formātā. Jura Briņķa filma jau ir ievietota «youtube.com» kanālā «Latvijas trešā Atmoda Bauskas novadā» un fotogrāfijas pēc skatītāju lūguma arī filmas veidolā būs skatāmas internetā.

M. Krutikovs pauda milzīgu pateicību visiem par atbalstu, par labajiem vārdiem. Viņš sacīja, ka darbu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā veic pēc labākas sirdsapziņas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Organizatori saņēma daudz pateicības vārdu, tai skaitā arī no Latvijas Tautas frontes aktīvista Romāna Tillera. Viņš pastāstīja, ka savulaik bija plānojuši uzrakstīt grāmatu par Tautas frontes kustību Bauskas novadā kopā ar Ilgaru Krauzi, vienu no Tautas frontes Bauskas rajona nodaļas vadītājiem, taču I. Krauze diemžēl pāragri aizgāja mūžībā, bet vienam pašam pietrūka apņēmības. «Tā būtu cieņas un pateicības izrādīšana visiem, kas nenobijās un piedalījās Latvijas neatkarības atgūšanā. Pateicos M. Krutikovam par to ieguldīto darbu, ko mēs neizdarījām,» pauda R. Tillers. Viņš sacīja, ka sadarbosies arī grāmatas tapšanas procesā un nosūtīs materiālus, kādi ir viņa rīcībā.

Iespaidota bija arī jaunā Keita Kūmiņa. «Noklausoties un noskatoties filmu par 1991. gada barikādēm, es aizdomājos, vai mēs, globalizācijas skartie jaunieši, kas liela daļa sapņo par dzīvošanu ārpus Latvijas, vispār kaut ko saprotam no tās kopsajūtas un drosmes, ko mūsu tauta spēja izrādīt toreiz?! Paldies Maksimam Krutikovam, kas ir viens no retajiem jaunāka vecuma cilvēkiem, kurš ievāc, pēta un izplata Iecavas, Bauskas novada vēstures liecības un raksta grāmatas, lai mums visiem būtu iespēja ieraudzīt, kāda tad ir Latvijas patiesā vēsture no pieredzējušu cilvēku atmiņu stāstiem un perspektīvas. Manuprāt, par šo būtu jāstāsta gan veciem, gan jauniem,» vērtē jauniete.

Vairāki sanākušie apsolīja pārbaudīt, vai viņiem ir vēl saglabājušās kādas Atmodas laika liecības, ko varētu izmantot gan topošajai grāmatai «Pārmaiņu vētras stūrmaņi», gan «youtube. com» kanālam «Latvijas trešā Atmoda Bauskas novadā».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.