Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iecavas amatierteātris «Artis» paliek bez naudas

Bauskas novada Attīstības programmā, kas domāta 2022. līdz 2028. gadam, gandrīz visās pozīcijās iezīmēts, ka līdz 2028. gadam viss pieaugs vai būs pozitīvs. Tiesa, kultūras jomā 2022. gads sācies ar finansējuma pazaudēšanu pazīstamajam Iecavas amatierteātrim «Artis».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No vienas puses, ir skaidrs, ka pēc tam, ka Bauskas novada 2022. gada budžetā kopā par astoņiem miljoniem pieauga izdevumi sociālajā un izglītības jomā, ka novada vadība centīsies kaut kur ietaupīt. Tomēr nav skaidrs, kam tad ir vajadzīga novada attīstības programma un kāpēc Iecavas kultūras nams kā «reorganizācijas» iemeslu min faktus, kas raisa jautājumus par speciālistu kvalifikāciju.

Pavadītas desmit sezonas

Stāsta sākums ir šī gada janvārī, kad pašreizējai amatierteātra «Artis» vadītājai Artai Briedei paziņoja, ka teātrim jāatstāj Iecavas kultūras nama telpas un vairs nebūs arī finansējuma. Pašlaik inventāram stūrītis ir atrasts Iecavas vidusskolas telpās ar skolas direktora Kārļa Kravja un sporta teātra treneres un pedagoģes Valdas Karnītes atbalstu, bet paša teātra nākotne paliek neskaidra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Amatierteātris «Artis» Iecavā darbojas jau desmit sezonas un vienmēr sevi pasniedzis kā jauniešu teātri, dodot iespējas uz skatuves izpausties ilggadējiem teātra sporta spēlētājiem. Pārstāvējis savulaik Iecavas novadu reģionālajās skatēs, gūstot labus vērtējumus. Vēl 2020. gada rudenī ar lielu pasākumu atklāja devīto amatierteātra sezonu, bet «Covid-19» ieviesa savas korekcijas, kādas diemžēl tas ieviesa lielākajai daļai kolektīvu. Tomēr šeit tas kļuvis par vienu no iemesliem, lai pamatotu, kāpēc Iecavas kultūras namam teātris nav vajadzīgs.

Foto: no arhīva.

Paliek viens

Iecavas kultūras nama direktore Alma Spale informē, ka notiek amatierteātru reorganizācija. «Pirms jaunā budžeta gada izvērtēta kolektīvu līdzšinējā darbība un turpmāk nepieciešamais finansējuma apmērs. Teātra studijas «Artis», kuru vada Arta Briede, kolektīva kodols ir izjucis, regulāri nodarbības apmeklējuši tikai daži vidusskolas vecuma dalībnieki,» pauž A. Spale.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Ņemot vērā, ka jauniešu auditorijai teātra māksla kā mācību stunda un teātra sporta nodarbības ir iekļautas mācību procesā, Iecavas kultūras namā turpinās darboties viens amatierteātris, kuru vada Lilita Gārbena. Teātra jaunais nosaukums ir «Trubadūrs». Gaidīti dalībnieki bez vecuma ierobežojuma – ikviens interesents, kurš vēlas spēlēt teātri,» skaidro Iecavas kultūras nama vadītāja.

Laiks smags visiem

Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru mākslas eksperte Dace Vilne pauž, ka jebkuram amatiermākslas kolektīvam primārais ir laba komunikācija ar pašvaldību. «Ir jāiet un jārunā. Ar pašvaldību ir jādibina labi kontakti. Jāpiedalās novada pasākumos, jāvelta laiks svētkiem,» uzsver speciāliste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr minētais pamatojums viņu izbrīna. Tas, ka samazinājies amatierkolektīvu dalībnieku skaits, «Covid-19» apstākļos ir ikdiena. «Pateicoties pašvaldību atbalstam, gandrīz visi kolektīvu vadītāji Latvijā ir saņēmuši atalgojumu arī tad, kad nevarēja mēģināt. Šajā laikā no malas varētu likties, ka kolektīva vadītājs neko nedara, bet tas ir «slidens» apgalvojums,» uzskata eksperte.

Tā nevar būt atruna

Savukārt pausto pamatojumu, ka teātris vairs nav vajadzīgs, jo skolā ir teātra mācību stundas, Dace Vilne noraida. To nevarot saukt par atrunu. «Jebkurš tāds kolektīvs kā «Artis» vispirms primāri ir par bērnu saturīgām brīvā laika pavadīšanas iespējām. Tāpat ir mūzikas stundas un Mūzikas skola un fizkultūras stundas un sporta skolu nodarbības,» pauž D. Vilne. Viņa vērtē, ka nevar arī paziņot, ka vienu kolektīvu slēdz tāpēc, ka ir otrs tāds pats. Esot vietas, kur ir piecas deju kopas, un vietas, kur ir trīs teātra kolektīvi. Viss atkarīgs no speciālistiem un pieprasījuma konkrētajā sabiedrībā.

«Veidojam biedrību, lūgsim Bauskas novada domei telpas, rakstīsim projektus, meklēsim arī cita veida finansējumu, ir sadarbība ar Lielbritāniju. Tas tagad būs mans brīvprātīgais darbs, varbūt kāds atalgojums būs no projektiem,» tā teātra nākotni iezīmē Arta Briede, kura tomēr cer uz pozitīvu nākotni.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (9)

 1. Ļoti žēl par teātri “Artis”. Teātrim bija labas izrādes iestudētas un arī dalībnieku sniegums bija labi vērtējams.
  Cerams ka šis kārtējais jautājums par nevajadzīgu kolektīvu atrisināsies pozitīvi.

  11
  1
 2. Negodīgi, tad jau vajag pasekot jaunā novada kolektīvu darbībai arī citur…Ïslīces bērnu teātris arī tikai uz papīra skaitās …

  5
  1
 3. Visiem novada kultūras centriem noņemts finansējums. Deputātiem liekas, ka pasākumus var noorganizēt bez finansējuma. Nav brīnums ka gandrīz nekas šais centros nenotiek

  4
  2
 4. Nu bet pašā Bauskā jau arī diži nekas nenotiek! Tad vispār priekš kam tādi kultūras darbinieki ir vajadzīgi?

  6
  3
 5. Dižs jau novadā tiešām NEKAS nenotiek, pie tam “”Pandēmija”” , bet budžets KULTŪRAI gandrīz 5 000 000 eiras , kur viņas tērē mēnesi 400 000 , laikam zin tikai VIŅI ……

  3
  2
 6. Lūdzu izlasiet skaidrojuma tekstu par Kultūras budžeta 2022.gada kopējā skaitļa sadalījumu.
  Un nerakstiet, ka mēnesī kultūra tērē mistisku summu.

  4
  2
 7. Tāpat kā visām algas nav, speciālistiem maksā 550eur/uz rokas, drīzumā maxima pie kastēm vairāk nopelnīs, tik kamdēļ vajag augstāko izglītību iegūt?

  3
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.