Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Vizii Urban” izpildīs pašvaldības uzdevumus

Jau vairāk nekā nedēļu Bauskas pilsētvides uzturēšanas darbus veic galvaspilsētas uzņēmums SIA «Vizii Urban». Uzmanīgākie iedzīvotāji ir ievērojuši vairākas izmaiņas pilsētas vidē, bet uzņēmuma vadītājs uzsver, ka izmaiņas ir atkarīgas no pašvaldības – uzņēmums izpilda Bauskas pilsētas nodaļas uzdevumus.

Lai vairāk saprastu, kā turpmāk notiks tīrības uzturēšanas procesi Bauskā, laikraksts «Bauskas Dzīve» tikās ar Valdi Purvinski, SIA «Vizii Urban» valdes priekšsēdētāju. Viņš norādīja, ka pēc gada pārskatiem izskatās, ka uzņēmums ir pavisam jauns, bet pieredze esot jau vairāk nekā desmit gadu. «Uzņēmums «CleanR» šī gada sākumā veica būtisku soli – reorganizāciju. Iepriekš uzņēmumā biznesi bija sadalīti pa nodaļām, un vadība saprata, ka nepieciešams lielāks fokuss uz rezultātiem un ir vairāk jāsadala atbildība konkrētajās jomās. Tāpēc tika izveidota a/s «CleanR Grupa», izdalot atsevišķi uzņēmējdarbības virzienus un izveidojot meitasuzņēmumus, starp kuriem esam arī mēs – «Vizii Urban», kas nodarbojas ar pilsētvides uzturēšanu. Strādājam daudzās pilsētās – Liepājā, Jūrmalā, Rēzeknē, Tukumā, šogad Siguldā. Bauska ir patīkama jaunpienācēja,» stāsta V. Purvinskis. Viņš atbildēja arī uz baušķenieku uzdotajiem jautājumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Valdis Purvinskis atzīst, ka ar šādu iepirkumu Bauskas novada pašvaldība īsteno labo praksi pilsētvides uzturēšanas jomā.
Publicitātes foto.

Kāda būs komunikācija ar iedzīvotājiem? Vai šeit uz vietas ir kāds darbu vadītājs, kuram ikdienā var telefoniski zvanīt un jautāt? Vai ir kāds informatīvais tālrunis? Jau tagad laikrakstam sūdzas par nepļautu zāli pilsētā, par nenovāktiem, vējā nolūzušiem kokiem, par netīrām ietvēm. Piemēram, Plūdoņa ielā, kur kaudzēm smiltis, lapas, dažādi sanesumi gan uz brauktuves, gan ietves.
– Līdz šim pilsētvides uzturēšana bija iekšpakalpojums. Vadītāja telefons bija pieejams visiem, iedzīvotāji zvanīja viņam. Ārpakalpojumā labā prakse ir tāda, ka kontakttālrunis ir pašvaldībai, kas šajā gadījumā ir Bauskas pilsētas nodaļa, un pašvaldība mums iesniedz darba uzdevumus. Iedzīvotājiem nevajadzētu zvanīt vietējās nodaļas vadītājam, jo viņš pats nelemj par veicamajiem darbiem, bet viņš organizē to darbu izpildi, ko pašvaldība uzdod. Tomēr, ja ir kāds jautājums, kas adresējams tieši pilsētvides uzturētājam, ir iespēja zvanīt mūsu klientu servisam uz tālruņa numuru 67111001.

Pašvaldība ir finansējuma turētāja. Iepirkums ir strukturēts tā, ka ir noteikti darba uzdevumi un darba apjomi, un pašvaldība mums tos iesniedz, bet mēs – izpildām. Galvenais nosacījums – ir jāiekļaujas atvēlētajā finansējumā.

Ir arī citu veidu iepirkumi, piemēram, Viļņā ir prasības, kuras uzņēmējam jāievēro, bet vienlaikus pilsētvides uzturētājs pats seko līdzi veicamajiem darbiem, pats plāno darba uzdevumus u. tml. Ir noteikts, cik bieza sniega sega var būt uz ielām, cik gara zāle, citi rādītāji, un tad apsaimniekotājs pats rūpējas, lai šīs prasības izpildītu. Pašlaik Bauskā mums ir tā, ka vadāmies vien pēc mums uzdotajiem darba uzdevumiem.

Pašreizējais līgums ar SIA «Vizii Urban» paredz, ka atkritumu urnas iztukšos ne retāk kā divas reizes nedēļā. Tomēr vietām krauķi ļoti centīgi «revidē» atkritumu urnu saturu, tāpēc uzņēmuma pārstāvji atzīst, ka var pārskatīt iztukšošanas grafikus vai arī domāt par cita veida urnām.

Kāda ir jūsu pašu pieredze pilsētvides uzturēšanas jomā?
– Šajā biznesā esmu gadu. Fiziķis pēc izglītības, strādāju profesijā relatīvi neilgi. Iepriekš darbojos banku jomā, nekustamajā īpašumā.

Šajā biznesā pārsteidza tas, kā pašvaldības realizē un vairākos gadījumos arī iepērk šo pakalpojumu. Kad redzēju atsevišķus iepirkumus, tie likās raibi, brīžiem arī neloģiski. Mēs esam lielākais «spēlētājs» pilsētvides uzturēšanā, un viens no uzdevumiem, ko veicam, ir pašvaldību konsultēšana par to, kādi nosacījumi, mūsuprāt, būtu jāiekļauj, lai efektīvāk nodrošinātu pilsētvides uzturēšanu. Reizēm ir tendence veidot iepirkumus ļoti līdzīgus, neskatoties uz savas teritorijas individuālajām īpatnībām un katras pilsētas unikalitāti. Pašvaldību nav daudz, spējam apzināt visas, kas gatavas izlikt šo pakalpojumu ārējā tirgū. Mēs, pamatojoties uz mūsu daudzu gadu pieredzi Latvijā un uz citu valstu veiksmīgo praksi, iesakām, mūsuprāt, veiksmīgākos risinājumus, kas reizēm arī tiek ņemti vērā. Jāatzīmē, ka Bauskas novada iepirkums bija labs, ņemot vērā, ka tas ir pirmais mēģinājums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai var precizēt, cik strādājošo ir pieņemts darbā, cik no tiem ir bijušie pašvaldības uzņēmuma SIA «Vides serviss» darbinieki?
– Pašlaik ir 15 strādājošie. Lielākā daļa ir SIA «Vides serviss» darbinieki.

Vai ar darbaspēka atrašanu nav bijušas problēmas? Vai kāds jau nav uzteicis darbu? Cilvēkus interesē arī, kāpēc, piemēram, upes krastā izvietotos atkritumus savāc ar tehniku? Pie katra piebrauc ar auto, turpretī agrāk to darīja sētniece un izstaigāja kājām, neapdraudot nevienu atpūtnieku upes krastā.
– Četriem darbiniekiem darbu uzteicām paši, jo viņi neieradās darbā, iepriekš nebrīdinot. Salīdzinot ar Siguldu, Bauskā darbiniekus piesaistīt ir vieglāk. Pirms sākām darbus Bauskā, bijām nokomplektējuši visu štatu.

Ir atšķirīgs veids, kā mēs strādājam un kā «Vides serviss» darbojās, īpaši attiecībā uz sētnieku darbu, mehanizatoriem ikdienas darbā ir mazākas izmaiņas. Mēs strādājam ar mobilajām brigādēm, proti, trīs darbinieki sēžas mašīnā un veic darbus objektos, ko pašvaldība iesniegusi. Darbinieki strādā visu dienu – šis modelis ir efektīvāks, jo darbi rit raitāk un ātrāk. Iespējams, pie šādām darba izmaiņām darbiniekiem ir jāpierod. Šāda mobilā brigāde arī savāc atkritumus pludmalē.

Mūsu rīcībā ir informācija, ka daži no darbiniekiem parakstījuši līgumu, to nepārlasot, un tagad jūtas piemuļķoti. Līgumos mulsina piemaksu sistēma, kas balstās uz darba novērtējumu, kas esot diezgan subjektīvs.
– Pirms darbu sākšanas mūsu personāla darbinieki tikās ar potenciālajiem darbiniekiem, lai iepazīstinātu ar uzņēmumu, darba nosacījumiem, atalgojumu, bonusiem, piemaksām utt. Iespējams, sākotnēji kaut kas komunikācijā tik veiksmīgi nenostrādāja. Bet potenciālajiem un esošajiem darbiniekiem ir pieejams personāla tālruņa numurs, lai neskaidrību jautājumos varētu saņemt atbildi. Strādājošie šo iespēju izmanto.

Kvalitātes piemaksa noteikti nav subjektīva, bet, tieši otrādi, tā ir ļoti precīzi atrunāta. Tā var netikt izmaksāta tikai pie konkrētiem nosacījumiem – ja darbiniekam bijuši pārkāpumi, piemēram, darbinieks, iepriekš nebrīdinot un bez iemesla, nav ieradies darbā, ja ieradies darbā alkohola reibumā u. tml. Sistēma ir skaidra un caurspīdīga. Ar to visi darbinieki tika iepazīstināti pirms līguma noslēgšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kur iekārtota bāze Bauskā? Vai tehniku nomāsit no SIA «Vides serviss» vai izmantosit savu?
– Bāzes vieta Bauskā ir ļoti skaistā vietā Mežotnes ielā 18.

«Vizii Urban» pašlaik spēj izdarīt visus darbus ar savu tehniku, tāpēc nomāt to patlaban nav nepieciešamības. Tomēr neizslēdzam domu, ka, iespējams, varētu piesaistīt darbiem divas specifiskas tehnikas vienības no iepriekšējā apsaimniekotāja, bet to vēl vērtējam. Šeit runājam par «Spider» pļāvēju kalnu nogāzēm, bet pašlaik tiekam galā, pļaujot ar trimeriem. Latvijā mums tagad vienīgā pozīcija, kur vajag pļaut ar robotu, ir Rēzeknes pilskalns. Otra tehnikas vienība ir lielais ielu putekļsūcējs, bet mēs tagad izlīdzamies ar savējiem, – visās pilsētās, kur strādājam, izmantojam modernas vakuuma iekārtas, kas uzsūc visus gružus, smiltis u. tml. Katra mūsu tehnikas vienība ir aprīkota ar GPS iekārtām, kas fiksē maršrutus sistēmā, lai varam atskaitīties pašvaldībai. Tas ir industrijas standarts.

Kāpēc šādu darbību svarīgi uzticēt privātajam, nevis pašvaldībai?
– Jomās, kurās ir komercsektora tirgus piedāvājums, šai funkcijai nevajadzētu būt pašvaldības pārziņā. Tomēr, līdzīgi kā atkritumu apsaimniekošanā, Latvijā pašlaik ir dažādas prakses – gan komercsektora darbība, gan pašvaldību izpildīti uzdevumi.

Kāda ir iespēja jūsu pakalpojumu pasūtīt privātajiem un daudzdzīvokļu namiem?
– Strādājam ar pašvaldībām un komercklientiem. Mūsu klientu lokā pārsvarā ir uzņēmumi ar lielām teritorijām – loģistikas centri, ražotnes. Šajā situācijā pakalpojumu sniedzējs varētu būt vēl viens «CleanR Grupas» meitas uzņēmums «Vizii Domus», kas sniedz namu apsaimniekošanas pakalpojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz cik gadiem ir līgums, un kā risinās jautājumus par izmaksu sadārdzinājumu?
– Pašlaik līgums ir uz vienu gadu ar iespēju to pagarināt vēl uz diviem gadiem. Lielākais mīnuss – ja ir trīsgadīgs līgums, īsti nevar atļauties iegādāties visu jaunu tehniku. Pašlaik līgums ar pašvaldību neparedz indeksāciju.

Labā prakse kopumā šādiem līgumiem ir termiņš uz 5 – 7 gadiem. Otra labā prakse – kad līgums paredz plašu pakalpojumu spektru, dodot iespēju uzņēmumam būt saimniekam pilsētā, kas rūpējas par visas teritorijas uzturēšanu. Sliktā prakse – īsi līgumi un tādas situācijas, kad uz zālienu vienā trotuāra pusē ir viens iepirkums, otrā pusē – cits iepirkums.

Ja no paredzētā budžeta kaut kas paliek pāri, kas notiek?
– Budžetam seko pašvaldība un dod arī darba uzdevumus, kur strādāt un kas tieši jādara. Tas ir normāls, saprātīgs mehānisms.

Vai ir paredzēta atkritumu urnu nomaiņa? Sētnieki jau ilgāku laiku sūdzas par vecajām urnām, kas ir sarežģītas apkopšanā.
– Ja būs uzdevums no pašvaldības, tad to izdarīsim.

Kas noteica šādu zīmola izvēli?
– «CleanR Grupā» ir divi biznesa virzieni – atkritumu apsaimniekošana un vides pakalpojumi. Atkritumu apsaimniekošanā galvenā zīmola identitāte ir «CleanR» un no tā atvasinātie zīmoli, savukārt vides pakalpojumos galvenais zīmols ir «Vizii» un no tā atvasinātie zīmoli. Tā kā darbojamies pilsētvides uzturēšanā, tad loģisks ir vārda «urban» kā urbānās jeb pilsētvides apzīmējums. Līdz ar to arī ir «Vizii Urban» nosaukums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas notiek ar sabiedriskajām tualetēm Bauskas pilsētā, jo līgumā ir paredzēta uzkopšana?
– Pašlaik tādas prasības līgumā nav.

Sniega tīrīšana – cik gatavi jūs tam esat?
– Visās pilsētās ziemas darbu sākšana pilnā gatavībā jānodrošina uz oktobra vidu. Tehnikas nodrošinājums mums ir, bet sāls iepirkums ziemas darbiem pašlaik ir procesā. Uz ietvēm plānots sāls maisījums.

Kādu politiku jūs atbalstāt zālienu pļaušanas jomā?
– Gan Latvijā, gan Baltijā ir dažādas zāles pļaušanas prakses. Piemēram, Viļņas centrā var redzēt gan pļavas, gan mauriņu, gan golfa zālienu. Katram zālienu pļaušanas veidam ir savi plusi un mīnusi. Piemēram, bieži pļautos zālienos vasarā zeme uzkarst līdz 45 grādiem, kas negatīvi ietekmē biosistēmu, tomēr arī ilglaicīgiem zālieniem, kurus pļauj retāk, nepieciešama kopšana un lielākas rūpes.
Runājot par Bausku, zālienu pļaušanas politika būs atkarīga no pašvaldības prasībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas notiks ar pilskalna estrādi? Vai nolūzuši koki ir jūsu kompetence?
– Pašlaik līgums neparedz estrādes uzkopšanu un nolūzušo koku novākšanu, bet nepieciešamības gadījumā pašvaldība var dot šādu darba uzdevumu, un mēs to izpildīsim.

Kā notiks saskaņošanas process ar apvienības pārvaldi?
– Katru otro dienu vietējās nodaļas vadītājs tiekas ar pašvaldības pārstāvi Daci Šķiliņu. Nedēļu uz priekšu ir zināms darba plāns. Ir regulārie, ir pasūtāmie darbi. To līgums paredz, un mēs to ievērojam.

Specifikācijā teikts, ka urnas jāiztukšo divas reizes nedēļā, bet te var būt problēmas ar krauķiem, kas izārda urnu saturu.
– Pašlaik līgums paredz, ka urnas jātukšo divas reizes nedēļā. Tagad pēc pirmās darba nedēļas izdarīt secinājumus ir pāragri, bet, ja redzēsim, ka krauķu problēma tiešām būs, rosināsim veikt izmaiņas līgumā, lai mainītu urnu tukšošanas biežumu vai veidu, piemēram, uzstādot tām vāciņus.

Kā uzņēmums aizvadījis pirmo darba nedēļu Bauskā?
– Pirmajā nedēļā pļaušanai bija 20 objekti, kopā 34 tūkstoši kvadrātmetru, visu paveicām laikā. Arī ietvju tīrīšanā ir 20 maršruti, 54 tūkstoši kvadrātmetru. Arī šos darbus izdarījām paredzētajā termiņā. Pašlaik neko speciālu darbu vadītājs neziņoja, kapacitāte bija pietiekama, no mūsu puses ierosinājumu nebija, pašvaldībai arī nekādu komentāru. Mēs uzskatām, ka pilsētvides uzturētājam ir jābūt gādīgam saimniekam, tāpēc gadījumos, kad redzam, ka kaut kas būtu jāmaina vai jāuzlabo, mēs vēršamies pie pašvaldības ar ierosinājumiem. Mūsu darbības veids neparedz tikai darba uzdevumu izpildi, bet mēs veidojam atgriezenisko saikni ar pakalpojuma pasūtītāju, lai rezultātā iegūtu visas puses – iedzīvotāji, pašvaldība un pilsētvides uzturētājs. ◆

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pusotra miljona līgums

Bauskas novada dome ar SIA «Vizii Urban» noslēdza līgumu par «Bauskas pilsētas teritorijas apsaimniekošanu un uzturēšanu» no 1. augusta uz 36 mēnešu periodu par kopējo summu 1 817 194,75 eiro, kas sastāv no pamatsummas 1 501 813,84 eiro un pievienotās vērtības nodokļa 315 380,91 eiro. Tā liecina mājaslapas «eis.gov.lv» informācija.

Noslēgtā līguma tehniskā specifikācija paredz ielu, ietvju un laukumu kopšanu, sabiedriskā transporta pieturvietu uzkopšanu, ielu un ietvju mehanizēto tīrīšanu, pašvaldības īpašumā un valdījumā esošo zaļumzonu pļaušanu – zāliens un zālājs, kā arī latvāņu apkarošana, apstādījumu kopšana un veidošana, izņemot pašu augu stādīšanu, atkritumu urnu kopšana, smilšu kastu uzstādīšana, sabiedrisko tualešu uzstādīšana un kopšana.

Virkne iedzīvotāju izmaiņas pamanīja pēc tā, ka pazuda pārvietojamās tualetes un ielu atkritumu konteineri. «Novākti ir tikai tie SIA «Vides serviss» konteineri, kuri bija paredzēti sētniekiem ielu atkritumiem, bet kuros regulāri iedzīvotāji izmeta savus sadzīves atkritumus. Tā kā pilsētā ir jauns pakalpojuma sniedzējs, tad SIA «Vides serviss» konteinerus novāca un turpmāk jaunajam pakalpojuma sniedzējam jārisina jautājums par ielu atkritumu savākšanu un utilizāciju,» skaidroja Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļa. Savukārt par sabiedriskajām tualetēm SIA «Vizii Urban» valdes priekšsēdētājs Valdis Purvinskis norādīja, ka tas būs atkarīgs no pašvaldības prasībām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (12)

  1. Ha, četriem darbiniekiem darbu uzteicām paši, jo viņi neieradās darbā, iepriekš nebrīdinot. Un kur tad rāva vietā? No Rīgas atveda? VS darbinieki saprata, ka šie apčakarēti un neies jau kungu priekšā muguras locīt.

    11
    2
  2. Nu redz ja pašvaldība teiks viņi izdarīs, bet pašvaldībai tukšs maks, tātad nedarīs. Nu tad iedzīvotāji paši var vākt sūdus un uzturēt pilsētvidi tīru un pievilcīgu!

    21
    1
  3. Eju un skatos; tos puķupodus uz Slimnīcas ielas sēta uzkārtos tātad jau no 1.augusta neviens nelaista, ar cieņu nokalst , turas vēl ar pēdējie spēkiem knapi knapi , zeme sausa, stādi pusnovītuši .Jauni izpildītāji, jaunas dvesmas.

    29
  4. Ja teiks, palugsies tad darīs! Varbūt tie jaunie kopēji brauktu paši pa pilsētu vērotu kur ko savākt, satīrīt! Tad ar pasniegtu pieteikumu domei. Publicēt avīze savus priekšlikumus lai cilvēki zin, novērtē, novēro! Kur gājēju veloceliņš līdz putniem?

    15
  5. pat teiktais, kur nu vēl rakstītais, redzams, saprotams ne visiem. Jaunais apsaimniekotājs, kā līgumā minēts, godprātīgi pilda tos darbus, ko tam uzticējusi dome un, ja kas ne tā, tad dome, ne jau firma vainīga. Ja urnas jātukšo 2 reizes nedēļā, tad kālab firmai par savu naudu tās būtu jātukšo biežāk? Ja ielas un trotuāri jāslauka tik un tik reižu mēnesī, tad to darīt kaut reizi vairāk par firmas naudu nav tās pienākums, tāpat, kā puķes laistīt biežāk, nekā līgumā minēts. Pašvaldības atbildīgā speciālista telefons jums zināms, tā kā uz priekšu saniknotie kungi un kundzes, cerams tur “muzikālā pauze” vēl nedarbojas un speciālists jūsu norādījumus nodos darbu izpildītājiem, ja vien tie darbi būs līgumā minēti un pašvaldības apmaksāti. Iniciatīva jāizskauž jau saknē, tā saka ne viens vien tikušais pie varas….

    11
  6. No kurienes,un kādā valodā ņēmies tāds Vizii urban!?Nebūs tak latviski!?Nacionāli domājošiem cilvēkiem,personaām un dominiekiem vajadzētu turēties tālāk no tādiem šaubīgi skanošiem brendiem!Man labāk patiktu Urban Vižn vai Pilsētas Sapnis!

  7. Tātad tagad būs mobīlā brigāde , kas katru dienu apstaigās/ apbraukās Bausku ( vai pat novadu) un sastādīs veicamo darbu sarakstu, ko iesniegt Domes izvēlētai atbildīgai personai, kas to tālāk apstiprinās un iesniegs Vizii
    Urban izpildei, vai es pareizi sapratu? Viena brigāde meklēs, ko darīt, bet otra brigāde darīs.Ja rakstīts, ka Vizii……neko nestādīs, tad atkal būs jābūt cilvēkiem, kas stādīs, un par katru atrasto darāmo būs jāslēdz atsevišķs līgums, ja pareizi saprotu, tā varētu turpināt ilgi, bet mēs jau patiesībā neko nezinām….

    8
    1
  8. Ar kādu ūdeni tiek laistītu puķu kastes vai dobes pilsētā? Un kas par to maksā? Zinu, ka šo ūdeni ņem no kopīga ūdensvada privātmāju rajonā. Kas par to maksā? Vai tagad laista jaunais apsaimniekotājs? Un, vai tiek veikta samaksa par ūdeni no laistītāja puses? Vai par to arī ik pārdienas ziņo jaunā pilsētas pārvaldniece?Tādu darba apjomu viņa ir uzņēmusies….ar tādu nav iespējams tikt galā. Tas nav tas pats, kas pagastu vadīt.

  9. Katru rītu izeju Korfa dārzu un gar Mego Dārza ielā. Nu jau nedēļu skats ir briesmīgs pie veikala, neviens tur nekopj. Safotogrāfēju, gan jau ielikšu Facebook. Korfa dārzā jaunais bruģētājs celiņš arī 2 dienas nav slaucīts

    3
    2
  10. Urbans taisīs vīzijas, ar darbien būs švaki.Šie tak skaidri deklarē- dome teiks, tad darīsim. Pirms darīšanas paskatīsies līgumā un (ne )darīšana atdursies pret naudu vai līguma punktu Urbana labā. Diez vai arī kāds ko teiks, ierēdņiem no rīta un pēcpusdienās jādzer kafija. Biznesmeņiem daudzas pašvaldības ir kā medusmaize.Var viegli apč…rēt jo parasti ir divi varianti- neprofesionālas, likumus nezinošas, pabailīgas pašvaldību tantes vai viegli korumpējami onkuļi un tantes.Trešais variants ir pašvaldības naudas pārlikšana savas rodņas kabatā caur kaut vai brāļa būvfirmufirmu, kā Rēzeknē piemēram.

  11. Jaunu bruģi speciāli neslauka lai smiltis sablietējas starp bruģakmeņiem.Smiltis ir bruģii fiksējošais elements.Tā parasti dara ja smilšu kvalitatīva iedabūšana bruģa spraugās nav veikta būvniecības laikā.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.