Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku pusē visu nedēļu vada Meteņu pasākumos

Ar plašu programmu, lai gan pandēmijas situācija to var mainīt, Vecumnieku apvienībā tiek vadīti Meteņi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Meteņus Kurmenē svin «Rūķu skolas» bērni kopā ar audzinātājām, vietējo tautas namu un pagasta nodaļas vadītāju. Foto – Zita Saule

Vecumnieku tautas nama vadītāja Sandra Vēvere atklāja, ka Meteņu ieskandināšana norit visu nedēļu. Otrdien tā sākās Kurmenē, trešdien plānots, ka Codes folkloras kopa «Dreņģeri» ieskandina Meteņus Skaistkalnē, ceturtdien Ceraukstes «Laukam pāri» būs Bārbelē, bet piektdien Iecavas folkloras kopa «Tarkšķi» ieskandinās Stelpi un Bārbeles kopa «Tīrums» būs Vallē.

Otrdien vajadzēja folkloras kopai «Svitene» muzicēt Kurmenē, bet augstās saslimstības dēļ svitenieki savu dalību atsauca, portālam teic Kurmenes tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse. Tādējādi Meteņus Kurmenē pie pagastmājas un pie Baltās skolas pagalmā jautri svinēja Valles pirmsskolas izglītības iestādes filiāles «Rūķu skola» bērni un audzinātājas kopā ar Kurmenes pagasta nodaļas vadītāju Jāni Silu un tautas nama vadītāju. Bija gan tradicionāli Meteņdienas rituāli un rotaļas, dažādi ticējumi, gan tos īstenoja arī ar mūsdienīgāku pieeju.

Sarmīte Ķīse atklāj, ka dzinuši prom ziemu, kā tas Meteņos pienākas, izmantojot gan dažādus mūzikas instrumentus, rībināmos, gan skaļus saucienus. Daži bērni gan iebilduši, ka viņiem ziema patīkot un to prom dzīt nevajagot. Bija sacensības gan sniega piku mešanā mērķī, gan ragaviņu vilkšanā un šļūkšanā no kalniņa – ir taču ticējums: jāaizšļūc pēc iespējas tālāk, lai labāk augtu labība. Bērniem tika piedāvāts arī tradicionālais cūkgaļas galerts, kurš esot jāēd, lai būtu gudrāki un labāk iemācītos lasīt, tas gan ne visiem garšoja. Liesmoja arī ugunskurs, mazos ragutiņās izvizināja pagasta vadītājs Jānis Sils. Jautra rotaļa ir Meteņa dzīšana jeb Meteņa mīziens. Meteņa dzinējs senos laikos uzrāpās rijas augšā, no kurienes zemē meta pīrāgus, bet pēc tam sāka «čurāt» – lēja ūdeni. Vajagot ļauties Meteņa mīzienam, tad vasarā nekožot odi un mušas. Kurmenē tradicionālajam Meteņu «mīzienam» bija pavisam mūsdienīga pieskaņa – no skolas ēkas otrā stāva loga «lija» konfekšu «lietus».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Meteņu nedēļā vēl piektdien plkst. 20 Vecumnieku tautas namā gaidāma Zemgales danču izrādīšana kopā ar vidējās paaudzes deju kolektīvu «Vēveri» un folkloras kopu «Tīrums». «Deju kolektīvs jau kādu laiku ir iemācījušies senos zemgaļu dančus. Kamēr «Tīrums» muzicēs, «Vēveri» dančus izdejos. Iepriekš bijām plānojuši arī skatītājus iesaistīt šajā pasākumā un mācīt šīs dejas, taču pandēmija un «Covid-19» ierobežojumi liek no tā atteikties. Sestdien dosimies Vecumniekos uz Meteņu kalnu pie Jaunā ezera, kur notiks salmu ugunsbumbas ripināšana no kalna, kas simbolizē zemes sasildīšanu un pavasara tuvināšanu. Šogad šie svētki būs klusāki kā iepriekš,» saka Vecumnieku tautas nama vadītāja Sandra Vēvere.

Meteņi ir vieni no latviešu gadskārtu svētkiem, ko svin februārī. Tie ir nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb ziemas un pavasara saulgriežiem, kas iezīmē ziemas beigu tuvošanos, līdz ar to Meteņus var dēvēt arī par pavasara gaidīšanas svētkiem. Kā «Bauskas Dzīve» informējusi jau iepriekš, pirms pandēmijas Vecumniekos bija vērienīga Meteņu tradīcija – budēļu gājiens.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

 1. Un kāpēc Bauskas pusē nekas nenotiek? Bauskas kultūras centra kalendārā Meteņi ir izsvītroti?

  4
  1
 2. Latviešu tautas tradīcijās Meteņi iezīmē pavasara sākumu. Dabā Meteņi novērojami kā divu lielu stihiju – ziemas un pavasara – satikšanās laiks. Jau šobrīd laukā redzam, kā ziema cenšas “uzveikt” pavasari ar aukstajām dienām un pavasaris ziemu – ar siltajām.

  3
  1
 3. Kur palicis Kovals ar burkānu un sīpoliem? Ja nav attiecīgā amatā, tad Meteņus nesvin?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.