Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Dārza palīgs – neaiztiec!

Palīgā, kas tas tāds? Kā no tā tikt vaļā? Tāds izmisuma sauciens ar kārtējo kukaini bildē ne reizi vien tiek publicēts sociālo tīklu dārzkopju grupās. Lai nemestos cīņā ar visām dārza radībām, atgādināsim, ka starp tām ir arī palīgi, ne tikai izloloto augu sulīgo dzinumu tīkotāji.

Kā saka entomologs Voldemārs Spuņģis – tik cilvēkiem ir kaitēkļi un kukaiņi. Dabā katrs ir pats par sevi un katram ir sava nozīme. Arī dārzkopis ir tikai cilvēks, un viņam ir ļoti daudz kaitēkļu. Palūkosim, kā ir ar kukaiņiem, turklāt izpalīdzīgiem – to arī, izrādās, nemaz nav tik maz.

Laputu apkarotājas
Sāksim ar izcilo trijotni, kuru entomologs raksturo ar ironiju: mārītes ir indīgas, zeltactiņas – smirdīgas, bet ziedmušas – lapsenēm līdzīgas, tātad bīstamas. To gan viņš nesaka, lai dārzkopji no šiem kukaiņiem bītos. Tā nu sanācis, ka minēto īpašību dēļ šim trio ir mazāk dabisko ienaidnieku. Un tātad jo labāk dārzkopim.

Ar mārīti diezin vai ir īpaši jāiepazīstina. Pie mums mītot aptuveni 50 mārīšu sugu. Mārīte ir indīga, tieši tāpēc tā ir tik spilgta, jo brīdina citas radības. Protams, ne visas sugas, bet mārītes un to kāpuri ir specializējušies laputu noēšanā. Retāk uz kārā zoba liek arī citus kaitēkļus – tripšus un bruņutis. Tā kā laputīm ir neierasta vairošanās – tās dzemdē uzreiz jaunas laputis, nevis olas, turklāt mātītes –, izveidojas lielas laputu kolonijas, un mārītes ar tādām diemžēl netiek galā. Tomēr Voldemārs Spuņģis norāda, ka mārītes ir ļoti ēdelīgas un dienā notiesā daudz laputu. Ja jūsu dārzā mārīšu nav, pievilināt tās būs grūti. Ja nu vienīgi ar kādu gardu laputi. Entomologs arī apbēdina – Kolorādo vaboļu kāpuri mārīti maz interesē. Vispār Kolorādo vaboles un kāpuri nav īpaši iekāroti – arī tie ir indīgi. Atceramies par brīdinoši spilgto krāsu.

Trijotnes otrajai pārstāvei zelt­actiņai ir tādas pašas gastronomiskās noslieces kā mārītei. Tā kā viena no zeltactiņas pārziemošanas vietām ir neapkurinātas telpas, tad kurš gan nav pie loga rūts redzējis šo kukaini maigi zaļā krāsā ar caurspīdīgiem spārniem.
Laputīm plāni klājas arī no ziedmušas, precīzāk, tās kāpuriem. Pati muša ir apputeksnētāja, bet kāpuri uzbrūk kaitēkļiem. Pārziemo tikai kāpuri, no kuriem kaut kad ap šo laiku šķiļas ziedmušas. Tās ar savu krāsojumu sargā sevi no putniem – sak, es esmu tikpat bīstama kā lapsene!

Gluži kā Aleksandra Dimā trīs musketieros arī te piebiedrojas ceturtais. Ar acīm praktiski nesaskatāmas, sīkas palīdzes lapsenītes, piemēram, spožlapsenītes, kas augumā vien divi milimetri. Tās kāpuri parazitē laputīs – lapsenīte iedēj laputī kāpuru, kurš tur barojas un attīstās. Ja rūpīgi aplūko kādu no laputu kolonijām, var redzēt, ka dažas laputis ir tādas brūnīgas, uzpūstas. Tās ir lapsenīšu kāpuru izēstās laputu mūmijas. Spožlapsenītes ir vienas no tām, kuras pat speciāli tiek pirktas un izlaistas, piemēram, ābelēs cīņai ar ābolu tinēju.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.