Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pārgājieni iespējami arī ziemā

Lai baudītu aktivitātes svaigā gaisā, nebūt nav jāgaida siltais laiks, mēs varam būt aktīvi visu gadu. Šoziem ir izcils laiks ziemas pastaigu baudīšanai, un nereti cilvēku mežā ir vairāk nekā uz ielas. Daudzas dabas takas pilnībā atklāj savu skaistumu tieši ziemas sezonā – parādās neredzēti skati un ainavas, kas vasarā aiz koku lapotnēm nav redzamas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: pexels.com

Ziemas pārgājienu noteikti vajag izmēģināt, bet, protams, ir jārēķinās ar dažām lietām, kas citās sezonās varbūt galvassāpes nerada. «Facebook» grupā «Apceļo Vidzemi!» apkopoti padomi, kas noderīgi katram, kurš nolēmis doties ziemas pārgājienā. Arī Zemgales apceļošanai noderēs.

Padoms Nr. 1 Plāno vairāk laika!

Ziemas pārgājiens paņem aptuveni divas reizes ilgāku laiku nekā tāda paša maršruta mērošana citā sezonā. Kādēļ? Takas mēdz būt apsnigušas, ne vienmēr ir skaidri redzams, kur liec kāju. Mēdz būt slidens, tādēļ jāiet piesardzīgi. Turklāt, ja ir tikko sasnidzis sniegs, tad iešana kļūst vēl grūtāka. Ja sniega nav, ziemas sezonā jābūt gatavam laipot apkārt dubļiem – tas viss prasa lielāku slodzi fiziski, kā arī palēnina gaitu.

Padoms Nr. 2 Sāc agri!

Nav noslēpums, ka ziemā dienasgaisma ir limitēta, tādēļ pārgājienu sāc maksimāli agri – tiklīdz ir gaišs, lai būtu pārliecināts, ka paspēsi veikt maršrutu. Vislabāk, ja pirmo ziemas maršrutu ieplānosi īsāku – iepazīsi šo procesu un sapratīsi, kas tev ir pa spēkam nākamreiz. Katram gadījumam ieteicams nodrošināties ar papildu lukturīti – ērtāks ir piestiprināmais pie pieres, bet derēs arī parasts kabatas lukturītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto:pexels.com

Padoms Nr. 3 Sākumā – mazāk drēbju!

Vislabāk aukstā laikā ģērbties vairākās kārtās, lai tās var ērti novilkt vai uzvilkt pēc nepieciešamības. Svarīgākais ir izvairīties no svīšanas. Ja būsi sasvīdis ejot, tad, tiklīdz apstāsies, sāksi salt.Tipiskākā iesācēju kļūda ir saģērbties pēc iespējas siltāk ar domu: ja kļūs karsti, kaut ko novilkšu. Patiesībā pārgājienu vajadzētu sākt ar mazāku drēbju kārtu, lai nesasvīstu. Lieko džemperi vari paķert somā līdzi – ja tiešām būs vēsi, uzvilksi, bet vismaz apakšējās drēbes būs sausas. Ja darīsi otrādi – vispirms sasvīdīsi un tad novilksi drānas, tad slapjās drānas un ziema dos lielisku iespēju saaukstēties.

Padoms Nr. 4 Līdzi – otra apģērba kārta

Obligātais apģērbs, kam būtu jābūt: siltas zeķes, noteikti divi cimdu un zeķu pāri, cepure, vēlams arī otras bikses un krekls – ja nokritīsi dubļos vai kādā slapjumā, tad samirkušās drēbes ātri atdzisīs un tev sāks salt. Ja tomēr sasvīdīsi – arī tad būs nepieciešamība pārvilkt sausas drēbes.

Foto:pexels.com

Padoms Nr. 5 Dzer šķidrumu!

Aukstā laikā cilvēki nejūtas tik izslāpuši un mēdz dzert mazāk ūdens. Tā rezultātā pēc šāda ziemas pārgājiena vari justies ļoti dehidratizēts, tādēļ ir svarīgi pie tā apzināti piedomāt – arī ziemas sezonā ir jādzer. Vislabāk ziemā izmantot ūdens pudeli ar termoizolāciju vai termosu. Ja tāda nav, iesaiņo pudeli papildu flīsa iepakojumā vai ietin kādā džemperī, lai nodrošinātu, ka pudele nesasalst.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Padoms Nr. 6 Ēd daudz!

Aukstā laikā ir īpaši patīkami baudīt pusdienas dabā. Ziemā līdzi vajadzēs uzkodas ar lielu kaloriju daudzumu: konfektes, enerģijas batoniņus, riekstus vai šokolādi. Tradicionālie pārgājienu ēdieni, piemēram, maizītes, ziemā mēdz sasalt un nav garšīgi. Ja tādas maizītes ņem līdzi, iepako ēdiena trauku kādā siltumu izolējošā materiālā. Vēl viena lieliska iespēja ir sagatavot pilnu termosu ar siltu zupu.

Padoms Nr. 7 Uzturi siltu elektroniku – telefonus un baterijas

Nav nekā nomācošāka kā telefona izslēgšanās – pazūd gan GPS iespējas, gan nereti arī iespēja izmantot fotokameru. Tādēļ visu elektroniku centies turēt siltumā, vislabāk, ja tev ir kādas iekškabatas tuvu pie ķermeņa, kur ielikt telefonu un uzlādes ierīci. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

◆UZZIŅAI

Mobilās aplikācijas

● Brīvdienu galamērķi meklējiet mājaslapā dodies.lv, izmantojiet «Open Street Map» vai aplikācijas «LVMGEO» («AS LVM») un «Nature Tourism», ko izstrādājusi Dabas aizsardzības pārvalde.

● Dodoties pārgājienā, jāatceras, ka ir jāsakopj aiz sevis, taču, ja pārgājiena laikā atrasti izgāzti atkritumi, par to var ziņot Valsts vides dienestam aplikācijā «Vides SOS».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Ja vēlaties dalīties ar novērojumiem dabā, varat lejupielādēt aplikāciju «Dabasdati», arī tādas noteicēju aplikācijas kā «Sēnes Latvijā», «PlantNet Plant Identification» var padarīt ceļu daudz interesantāku.avots: dabas aizsardzības pārvalde.

Teksts: Sandra Apine

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.