Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Izstāde “Dzīve kā košums” noslēdzas ar košām emocijām

Aizvadītajā sestdienā, 20. janvārī, Bauskas muzejā norisinājās tekstilizstādes «Dzīve kā košums» noslēguma pasākums un tikšanās ar darbu autoriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekspozīcijā bija pārstāvēti gan Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) «Bauska», gan citu studiju darbi no Rīgas, Gulbenes un Ķekavas. Bija aplūkojami darinājumi dažādos materiālos un tehnikās – segas, šalles, lakati, dvieļi, tamborējumi, grīdsedziņas, pērļotas rokassprādzes un daudz kas cits.

Trīs muzeja telpās gaumīgi izveidotā ekspozīcijā pasākuma dalībnieki aplūkoja ap četrdesmit autoru radītus darbus, savukārt klātesošie autori dalījās pieredzē un atklāja stāstus par sava darinājuma tapšanu.

Uzrunā sanākušajiem TLMS «Bauska» vadītāja Aiva Linkeviča atklāja, ka ideja radīt šo izstādi iedvesmojusi studijas dalībnieču viesošanās Baltinavā, kur iepazītas segu izšūšanas tradīcijas Latgalē. Tur gūtās zināšanas mudinājušas meklēt un pētīt arī Zemgalē darinātas tamborētas, austas un izšūtas segas. «Un ieraudzījām, ka arī Zemgalē bijis daudz košu segu un prasmīgu to darinātāju. Tas rosināja veidot šo izstādi, uzsverot tajā košumu. Gribējām parādīt, cik koši varam darbu darīt un koši dzīvot, sadarboties un koši sevi parādīt,» sacīja A. Linkeviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa pateicās studijas dalībniecēm un arī partneriem par atsaucību no citām studijām, kuri ar saviem darbiem bagātinājuši izstādi – TLMS «Draudzība» un «Rīdze» no Rīgas, «Sagša» no Gulbenes un rokdarbu pulciņš «Labieši» no Ķekavas.

Košu saspēli ar izstādītajiem darbiem un svētku noskaņu radīja folkloras kopa «Trejupe», ar muzicēšanu pasākuma norisi un dalībniekus vedinot no vienas izstādes telpas nākamajā. Ekspozīcijas ievadā, kur dominēja darbi ar spilgtiem rožu un citu ziedu motīviem, tika skandētas dziesmas par rožu dārziņu un to kopēju tikumu. Savukārt noslēdzošo izstādes daļu, kurā izvietoti TLMS «Bauska» radītie arheoloģisko tērpu atdarinājumi, «Trejupe» piepildīja ar latviešu spēka dziesmu skanējumu. Divdesmit vienu arheoloģisko kostīmu izgatavošanā studijas dalībnieces motivējis mērķis pašu darinātos tērpos piedalīties Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku gājienā aizvadītajā vasarā, ko arī īstenojušas. «Mācījāmies, meklējām konsultantus un strādājām ar sirdi; tērpos ir ieguldīta liela enerģija. Ar to arī gribam dalīties, tāpēc te dziedam spēka dziesmas,» pauda studijas vadītāja.

TLMS «Bauska» dalībniece Iveta Līdere «Bauskas Dzīvei» atklāja, kā radies izstādes nosaukums, kas citēts no Mārtiņa Freimaņa dziesmas vārdiem «Dzīve kā košums». Kādā sanākšanas reizē, kad runājušas par izstādi, krāsām un košumu, radusies nosaukuma versija «Košums». «Tā vārds pa vārdam, kamēr nonācām līdz «Dzīve kā košums». Tas, ko darām, ir dzīves košums. Un šī izstāde mūs ir bagātinājusi ar košām emocijām,» sacīja I. Līdere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ķekavas rokdarbu pulciņa «Labieši» dalībnieces Andra Gribuste, Daira Meldere un Inga Keiriša pastāstīja, ka dalība šajā izstādē nav pirmā sadarbība ar studiju «Bauska», bet kopīgā ekspozīcijā darbi gan nonākuši pirmo reizi. «Labieši» izrādīja dažādus tamborējumus, kas izmantoti dvieļu galu rotāšanai. Ķekavnieces kopā ar «Bausku» devušās pieredzes meklējumos uz Baltinavu, piedalījušās arī arheoloģisko tērpu projektā. Bet «Labiešu» vasaras nometnē TLMS vadītāja Aiva Linkeviča dalījusies zināšanās un prasmēs audumu atspiedumu tehnikā.

Kopā ar rokdarbniecēm bija arī Ķekavas novadpētniecības muzeja speciāliste Aija Grīnvalde. Par izstādi viņa pauda nedalīti pozitīvu atzinību: «Izdevies labs noformējums, ļoti «garšīgi» viss eksponēts. Šī bija jauka iespēja satikties un rast jaunas idejas.»

Īpašu košumu izstādei piešķīra TLMS «Draudzība» dalībnieces Aijas Veipas austās segas ar izteiksmīgiem ziedu motīvu izšuvumiem. Viņa pastāstīja, ka viena no segām ir veidota kā atdarinājums no viņas vecmāmiņas 1910. gadā darinātā oriģināla, bet otras rožu segas radīšanai zināšanas smēlusies internetā. A. Veipa «Bauskas Dzīvei» pastāstīja: «Kopš bērnības vecmāmiņas rožu sega bija manu acu priekšā, ar tām krāsām esmu uzaugusi. Kādreiz sega bija uzklāta uz vectētiņa gultas, tagad tā man ir liels dārgums. Paraugam un rakstu izzināšanai izmantoju arī savulaik nolietojušās vecmāmiņu austās segas, kuras netika izmestas, bet nonāca tēta bišu stropos. Tagad – īsts atradums.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes viesu pulkā bija arī Pakrojas rajona muzeja «Žiemgala», kas atrodas Žeimē, direktore Daiva Skrupskelīte un speciāliste Regina Noreikiene, mākslinieks un Šauļu mākslas skolas pasniedzējs Voldemars Barakausks. Viesi «Bauskas Dzīvei» pauda ļoti atzinīgus vērtējumus gan par skaistajiem un smalki izstrādātajiem rokdarbiem, gan izstādes iekārtojumu.

Aiva Linkeviča «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka izstādē bija eksponēti septiņpadsmit TLMS «Bauska» dalībnieču darbi. Vadītāja neslēpa prieku par izdevušos izstādi, īpaši gandarīta par īstenoto arheoloģisko tērpu projektu, kurā tapis divdesmit viens kostīmu komplekts. «Krāsu gammu ziņā ir radīti ļoti spēcīgi darbi, un, manuprāt, ir attaisnojies nosaukums «Dzīve kā košums». Veidojot izstādi, esam ieguvuši jaunus sadarbības partnerus – Gulbenes un abas Rīgas studijas,» pauda A. Linkeviča. Vadītāja īpaši novērtē izveidojušos sadarbību ar studijas «Rīdze» vadītāju Māri Maniņu – profesionālu audēju. Pie viņas A. Linkeviča brauc mācīties aušanas teoriju, apgūst prasmes, kā radīt jaunus rakstus.

Pašlaik aktīvi studijā darbojas ap divdesmit rokdarbnieču, pievienojas arī jaunas dalībnieces. Vadītāja izpauda tuvākus un tālākus studijas plānus. Jau tagad gatavojas studijas 70 gadu jubilejai, kas gaidāma pēc trim gadiem. «Uzskatu, ka jubilejas izstādēs jāizrāda lielākoties pēdējo gadu darbi, lai varētu vērtēt attīstību. Gribētos, lai, pienākot jubilejai, mums jau būtu prāva «kaudzīte» ar jauniem darbiem, no kuriem izvēlēties izstādei. Dalībniekiem jāmācās arī teorija, lai apgūtu darba radīšanas procesu, sākot jau ar diegu daudzuma aprēķinu,» sacīja A. Linkeviča. Šogad studijā paredzētas nodarbības vilnas lakatu aušanas teorijā, kurās savās zināšanās dalīsies tautas mākslas meistare, ilggadēja studijas dalībniece Ināra Zalstrupa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Studija piedalīsies tautas lietišķās mākslas izstādē «Mēs», kas norisināsies Viru pilsētā Igaunijā. Jau janvāra beigās ceļu uz izstādi sāks trīs zvaigžņu segas un pieci lakati.

Izstādes iekārtošanas procesā piedalījusies arī Ilga Balode – bijusī mākslas nodaļas vadītāja Bauskas muzejā, lietpratēja ar lielu pieredzi izstāžu veidošanā. Viņa atzina: «Aivas Linkevičas vadībā studija atdzimst.»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.