Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Studija «Bauska» vieno paaudzes, atklāj jaunu izstādi un svin 65. gadskārtu

Tautas lietišķās mākslas studija «Bauska» (TLMS «Bauska») savu 65. gadskārtu atzīmēja ar izstādes atklāšanu un daudzu ilggadēju dalībnieču tikšanos studijas telpās 11. jūnijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
TLMS “Bauska” dalībnieces “koku tēmas” kleitās “Lejeniekos”.

Izstādē apskatāmi dažādu gadu, stilu, materiālu eksponāti, kā informēja TLMS vadītāja Aiva Linkeviča – demonstrēti ir 137 darbi, ko darinājušas 37 autores. Skatē ir arī TLMS „Bauska” pirmās vadītājas Mildas Skanes izšūtā blūze.

No Latvijas Nacionālā kultūras centra studiju un tās dalībnieces sveica Linda Rubena, tautas lietišķās mākslas eksperte. Viņa atzina, ka Tautas lietišķās mākslas studija “Bauska” ir Latvijā pamanāma, spēcīga studija izsenis. Tā droši vien esot vēl  Kaucmindes ietekme. Studija piedaloties izstādēs, tās meistaru austās zvaigžņu segas ir izcili darbi. Baušķenieces izceļas arī ar paaudžu pēctecību, te labi sadarbojas visas paaudzes.

Kā «Bauskas Dzīvei» atklāja L. Rubena, Latvijā kopumā ir ap 125 tautas lietišķās mākslas studijas. To pastāvēšanas un darbošanās būtība – saglabāt, popularizēt, iedzīvināt un nodot nākamajām paaudzēm nemateriālo kultūras mantojumu un sekmēt tradicionālo kultūras vērtību pārmantošanu. Ne mazāk svarīga ir nacionālās identitātes saglabāšana, arī socializēšanās nozīme. Nākamvasar Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki, tiks rīkota arī lietišķās mākslas darbu izstāde, un atlases skates tai plānotas jau rudenī, teic Nacionālā kultūras centra pārstāve. Vēl viņa informēja, ka ar nākamo gadu tiks Latvijā atjaunots Tautas daiļamata meistara nosaukums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Linda Rubena vairākām studijas «Bauska» dalībniecēm pasniedza Latvijas Nacionālā kultūras centra Atzinības rakstus, kam dizainā attēlotas saknes, kas simbolizē kultūras darba darītāju.

Svētku dienā Rasma Tomiņa (no kreisās) jaunajai TLMS vadītājai Aivai Linkevičai atklāj dažus studijas vēstures “apcirkņus”. Kokli spēlē folkloras kopas “Trejupe” vadītāja Daina Ārmane.

Sarīkojums noritēja emocionālā, sirsnīgā un brīžiem arī jautrā gaisotnē, piemēram, kad ilggadējā TLMS dalībniece Rasma Tomiņa atminējās, kā savulaik svinēt kādu no studijas jubilejām braukušas uz Liepājas rūpnīcu „Sarkanais metalurgs”, kad tāda vēl bija: «Brangas zemgalietes tautas tērpos ieradās rūpnīcas klubā, uz skatuves izrādīja tautas tērpus un arī tautiskās špicainās apakšbikses.»

Lietišķās mākslas studijas dalībniece Iveta Līdere sapratusi, ka nākot uz šo sarīkojumu, viņai jāuzliek mammas krelles, Ivetas mamma bijusi kādreizējās studijas vadītājas, Tautas daiļamata meistares Vijas Šalkas līdzgaitniece. Ar šo stāstu I. Līdere sāka uzrunu tieši studijas «zelta fondam» – ilggadējām meistarēm, aicinot viņas: «Nāciet uz studiju, kad vien varat, mēs jūs ļoti gaidām, jūs un jūsu padoms, ieteikumi mums ļoti nepieciešami.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sandra Ķisele, kas studiju vadījusi no 2009. gada rudens līdz 2016. gada beigām, atzinās, ka «septiņi gadi studijā bija mani laimīgākie gadi». Viņa vēlēja tagadējai studijas vadītājai un dalībniecēm radošumu un nezaudēt vēlēšanos uzzināt un iegūt ko jaunu.

Uzturot tautas tradīcijas, etnogrāfiju, TLMS «Bauska» līdztekus darbojas arī ar mūsdienīgākiem materiāliem jaunās tehnikās, tās apvienojot ar tautisko. Tā īstenots projekts «Koku tēma kleitās», kur pēc senas linu krekla piegrieztnes šūtas linu kleitas, ko Aiva Linkeviča pēc tam apgleznojusi dalībnieču izvēlētos koku tēmas motīvos. Gan ābeļu un magnoliju ziedi, gan bērzu lapiņas un tāšu raksts rotā baušķenieču kleitas. Dažas no tām var apskatīt arī jaunajā izstādē.

Studija ir Bauskas muzeja nodaļa, telpas atrodas Kalna ielā 6a. Kā skaidro muzeja speciālisti un TLMS „Bauska” vadība, mērķis ir uzturēt dzīvu tradīciju un prasmi darināt tekstilijas, cienot mantojumu, kas saglabājies cauri gadu simtiem un prasmi pielietot šīs zināšanas mūsdienu materiālos. TLMS “Bauska” strādā ar aušanu un rokdarbiem.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

IZ VĒSTURES

Tautas lietišķās mākslas studija “Bauska” kā pulciņš dibināta 1957. gada janvārī.

Rajona laikrakstā “Bauskas Darbs” par individuāliem rokdarbniekiem stāsta jau 1947. gada 9. janvārī, aicinot apriņķa gleznotājus, kokgriezējus, keramiķus, metāla apstrādātājus, rokdarbu darinātājas, adītājas, audējas utt. gatavoties mākslas pašdarbnieku skatei, kas pagastos notika no 20. līdz 25. martam, apriņķī no 11. līdz13. maijam un republikā no 25. līdz 30.jūnijam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada pētniecības muzeja direktore Olga Kuršinska, būdama sava darba entuziaste un savas pilsētas patriote, apzinājusi Bauskas čaklākās rokdarbnieces, savākusi no viņām interesantākos darinājumus un ar pašu rokdarbu strādātāju palīdzību iekārtojusi izstādi. Izstādes dalībnieču vidū bijusi arī rokdarbniece Milda Skane, kura savas aroda zināšanas ieguvusi Kaucmindes mājturības skolā, un kura uzņēmusies Bauskas pulciņa vadīšanu. 1957. gada 2. janvārī notika pirmā rokdarbnieču kopīgā sanākšana.

Milda Skane lietišķās mākslas pulciņu, vēlāk, lietišķās mākslas studiju vadīja 22 gadus. 1960. gadā Mildai Skanei piešķirts Tautas daiļamata meistares goda nosaukums. Mildas Skanes vadībā studija kļuva par lietišķās mākslas metodisko centru rajonā, nepārvērtējamu sadzīves kultūras un estētiskās gaumes veidotāju.

1967. gadā pulciņš pārcēlās uz jaunām telpām – Rūpniecības ielā. Šajā gadā pulciņš ieguva Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Studijā audējām un rokdarbniecēm pievienojās pinēji, kas arī ieguva Tautas daiļamata meistaru goda nosaukumu. Baušķenieku darbi guva ievērību un atzinību dažādās skatēs, konkursos, izstādēs – tika saņemti apbalvojumi un iespējas izstādīt savus darbus prestižās izstādēs. Studijas dalībnieki savas prasmes apliecināja izstādēs, veidojot ansambļus un interjerus, vienmēr saņemot atzinību un augstu sava darba novērtējumu. Auga dalībnieku skaits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1972. gada rudenī Studija saņēma namiņu Parka ielā 8, kas ilgus gadus bija studijas mājvieta. Tā bija iemīļota vieta, kur bieži tika uzņemti gan pašmāju, gan ārzemju viesi.

1979.gadā par studijas vadītāju kļuva Solveiga Ikerte. Turpinājās aktīvs izstāžu darbs ar dažādiem jauninājumiem gan pieaicinot profesionālus māksliniekus, gan papildinot zināšanas pie pazīstamiem speciālistiem. Studija regulāri piedalījās Latvijas Brīvdabas muzeja rīkotajos gadatirgos. 1980. gadā Studijas dalībnieces tirgum Brīvdabas muzejā bija sarūpējušas 255 darbus, mājās pārvesti vien 12.

80-to gadu otrajā pusē atzinību un apbrīnu ieguva ārstes, Tautas daiļamata meistares Aijas Ozolas austās Zemgales jostas. Studijas dalībnieču darbi kļuvuši krāsaināki pateicoties Laumai Lancmanei, kura vadīja krāsu mācības nodarbības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1983.gada rudenī par studijas vadītāju kļuva Tautas daiļamata meistare Dzintra Zemīte.

90-to gadu sākums iezīmējās ar pārcelšanos uz jaunu mājvietu – Kalna ielu 6a. Tika remontētas un iekārtotas telpas, pirmo reizi studijai bija pašai sava izstāžu zāle.

Par studijas vadītāju no 2004. līdz 2006. gadam kļuva Tautas daiļamata meistare Vija Šalka, no 2006. gada līdz 2009. gadam kā vadītāja atgriezās Dzintra Mētele /Zemīte/, no 2009. gada rudens līdz 2016. gada beigām studiju vadīja Sandra Ķisele, bet no 2017. gada līdz 2021. gadam Sanita Behmane-Baibakova. Pašlaik vadītāja ir Aiva Linkeviča.

Avots: www.bauskasmuzejs.lv

Izmantoto foto autori: Evija Šveca, Ilga Balode, TLMS “Bauska” albums.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.