Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Rundālē atklāj stikla daudzveidīgo balsi

Stikls dažādu mākslu izpausmēs, pat iepriekš neiedomātās, tika skatītājiem sestdien demonstrēts vizuāli skaniskā notikumā «Stikla balss» Rundāles multifunkcionālajā centrā. No smilšu graudiņa līdz stiklam krāsās, gaismā, kustībās un skaņā – par to bija stāsts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
ALISE KļAVIŅA spēlēja neparasto instrumentu – stiklafonu. Foto: Ivars Bogdanovs

Rundāles kultūras darba organizatore Lilita Lauskiniece mēdz daudz vērot un fiksēt dažādus kultūras mirkļus Latvijā un arī ārpus tās, un to, kas ielīst viņas sirdī un prātā, cenšas «atvest» arī savējiem – rundāliešiem. Līvānu stikla mākslinieces Ingas Salmiņas darbi un radošie meklējumi sadarbībā ar citu mākslas jomu cilvēkiem rada brīnumu, tālab viņa arī bija uzaicināta 9. aprīlī uz Rundāli.

Horeogrāfe Agnese Bordjukova, kas absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju programmā «Modernās dejas horeogrāfija» pie Olgas Žitluhinas, kustībās atklāja stikla daudzveidīgo plastiku. Savukārt jēkabpilietes Anna Sēruma un Alise Kļaviņa savas kompozīcijas dziedāja, spēlēja ģitāru, klavieres, un viņu izpildījumā lielākais pārsteigums klātesošajiem – stiklafona spēle.

Uz stikla traukiem var ne tikai skatīties un rast tiem praktisku lietojumu, bet arī spēlēt, sacīja māksliniece I. Salmiņa. Klausoties šajās skaņās, radusies doma izveidot stikla mūzikas instrumentu. Tā kopā ar etnomūzikas instrumentu meistaru un mūziķi no Krāslavas Aleksandru Maijeru tapis ksilofonam radniecīgs mūzikas instruments – stiklafons. Lai arī instruments izskatās vienkāršs, to izveidot neesot bijis viegli, un iespēju to pilnveidot vēl esot daudz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Šim ir mazliet vairāk par oktāvu, bet var izvērst, ka tam būtu pustoņu vairāk,» skaidroja I. Salmiņa. Abas jaunietes atzina, ka iemācīties spēlēt stiklafonu neesot ļoti grūti, bet pārāk viegli arī ne. Klātesošie pēc koncerta šo mūzikas instrumentu varēja apskatīt tuvāk un aptaustīt.

Zālē pasākuma «Stikla balss» laikā publika sēdēja uz skatuves, otrādi nekā parasti, lai visā koncerta un tikšanās gaitā varētu skatīt un izjust gan stikla mākslinieces Ingas Salmiņas veidoto trauku un rotu ekspozīciju telpā, gan stiklā un kokā darinātos gaismas objektus pie sienām. Mākslas objekti ir stikla mākslinieces un koktēlnieka Jāņa Ziemeļa mākslu sintēze. Pašlaik Inga esot ceļā uz to, kā darbos apvienot stiklu un mālu.

I. Salmiņa Līvānu stikla vārdu turpina daudzināt, kaut arī pati leģendārajā stikla rūpnīcā nav strādājusi: «Kad vadīju bērniem nodarbības stikla veidošanā, katrs man teica – mans vectētiņš strādāja stikla rūpnīcā, mans vecmāmiņas brālis tur strādāja… un tā visi. Sapratu, ka stiklinieku tradīcija nedrīkst zust.» 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.