Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Nākamnedēļ iedzīvotājiem būs iespēja vakcinēties pret Covid-19 ar “Nuvaxovid”

Nākamnedēļ iedzīvotājiem Latvijā būs iespēja vakcinēties pret Covid-19 ar Čehijas uzņēmumā “Novavax” ražotu vakcīnu “Nuvaxovid”, kas Eiropas Savienībā tika reģistrēta 2021.gada decembrī. Sākot no 28. februāra, Veselības ministrijas mājaslapā būs pieejama precīza informācija par to, kurās ārstniecības iestādēs varēs saņemt vakcīnu “Nuvaxovid”. Iedzīvotāji aicināti sazināties arī ar saviem ģimenes ārstiem, portālu informēja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: NVD

Viņa pavēstīja, ka piektdien, 25.februārī, turpinot tiešsaistes sarunu ciklu par vakcināciju, Veselības ministrijas Facebook profilā par jauno vakcīnu stāstīs un uz skatītāj jautājumiem atbildēs Imunizācijas valsts padomes vadītāja, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja prof. Dace Zavadska un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes vadītājs prof. Jānis Kloviņš.

I. Vasiļjeva norādīja, ka “Nuvaxovid” ir piektā ES reģistrētā un ieteiktā vakcīna Covid-19 profilaksei. Šī ir olbaltumvielu daļiņu vakcīna, līdzīgas tehnoloģijas vakcīnas tiek izmantotas daudzus gadus un daudzās vakcīnās, kas tiek plaši lietotas sabiedrībā – piemēram, vakcīnās pret garo klepu, papilomas vīrusu un B hepatītu. “Nuvaxovid” satur adjuvantu – vielu, kas palīdz izveidot ilgstošu un labu imūno atbildi un mazināt vakcīnā izmantojamo antigēnu devu, tāpēc ar mazāku devu panākama tikpat laba imūnā atbilde un līdz ar to arī mazinātas iespējamās sagaidāmās reakcijas.

Paredzēts, ka “Nuvaxovid” varēs saņemt iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem, starp pirmo un otro poti ir jāievēro trīs līdz četru nedēļu intervālu; jauno vakcīnu Imunizācijas valsts padome rekomendē arī balstvakcinācijas veikšanai gan pēc “AstraZeneca” vai “Janssen” vakcīnām, gan pēc “Pfizer” un “Moderna” vakcīnām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījumos “Nuvaxovid” vakcīnas radītā aizsardzība ir vērtēta pret dažādiem vīrusa variantiem – Alfa, Beta, Delta, arī Omicron. Visos šajos gadījumos tika novērota laba imūnā aizsardzība. Pētījumi par aizsardzību pret Omikrona variantu pagaidām tikuši pētīti tikai laboratorijas apstākļos. Ir zināms, ka vakcīna cilvēkam sniegs aizsardzību no simptomātiskas saslimšanas ar Covid-19. Tas ir drošs un šobrīd vienīgais veids, kā iespējams būtiski mazināt cilvēkam tik bīstamo vidējo un smago saslimšanas gadījumu skaitu, tostarp nāves gadījumus. Personas var nebūt pilnībā aizsargātas līdz 7 dienām pēc viņu otrās devas.

“Nuvaxovid” vakcīna satur pīķa proteīna paveidu, kas izstrādāts laboratorijā. Tā satur arī “adjuvantu”. Pēc vakcīnas ievadīšanas imūnsistēma atpazīst vakcīnā esošo proteīnu kā organismam nepiederošu un veido pret to dabīgās aizsardzības reakcijas – antivielas un T šūnas.

Ja vakcinētā persona vēlāk nonāks saskarē ar Covid-19 vīrusu, imūnsistēma atpazīs uz vīrusa virsmas esošo pīķa proteīnu un būs gatava tam uzbrukt. Antivielas un imūnsistēmas šūnas kopā var aizsargāt pret Covid-19, nogalinot vīrusu, novēršot tā iekļūšanu organisma šūnās un iznīcinot inficētās šūnas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Divos galvenajos klīniskajos pētījumos konstatēts, ka “Nuvaxovid” efektīvi novērš Covid-19 personām no 18 gadu vecuma. Abos pētījumos kopā iekļauti vairāk nekā 45 000 dalībnieku. Kopumā abu šo pētījumu rezultāti liecina par to, ka “Nuvaxovid” efektivitāte ir aptuveni 90%. Pētījumu laikā visbiežāk sastopams bija oriģinālais Covid-19 paveids, kā arī vīrusa alfa un beta paveidi. Pašlaik dati par “Nuvaxovid” efektivitāti pret citiem augsta riska vīrusa paveidiem, tostarp pret omikrona paveidu, ir ierobežoti.

Vakcinācija pret Covid-19 turpinās gan ģimenes ārstu praksēs, gan ārstniecības iestādēs, tiek veiktas izbraukuma vakcinācijas pašvaldībās un mājas vakcinācija senioriem un iedzīvotājiem, kuri medicīnisku iemeslu dēļ nevar pamest savu dzīvesvietu.

Primārās vakcinācijas kursu uzsākuši 70,8% Latvijas iedzīvotāju, pabeiguši – 68,49%. Balstvakcināciju veikuši 25,88% Latvijas iedzīvotāju, senioru grupā 60+ balstvakcināciju veikuši 59% no tiem iedzīvotājiem, kuriem ir tiesības saņemt balstvakcīnu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildu informācija par Nuvaxovid:

ES par vakcīnu pētniecību:

https://www.consilium.europa.eu/lv/policies/coronavirus/covid-19-research-and-vaccines/

ZVA informācija par Nuvaxovid:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
https://www.zva.gov.lv/lv/pacientiem-un-sabiedribai/zales/vakcinas-pret-covid-19/jautajumi-un-atbildes-par-nuvaxovid

Nuvaxovid zāļu apraksts:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/nuvaxovid-epar-product-information_lv.pdf

Vakcinācijas rokasgrāmata:

https://www.vmnvd.gov.lv/lv/media/14809/download

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.