Pirms Palmu jeb Pūpolsvētdienas, 23. martā, Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas teritorijā un dievnamā notika uzkopšanas darbi, gatavoti rotājumi ar palmām un pūpoliem, lai pienācīgi sagaidītu kristīgās pasaules atzīmēto Kluso nedēļu.
Šajā dienā notika arī draudzes rekolekcijas, uz kurām bija uzaicināts misionārs no Beļģijas Žozefs Bastēns. Viņš atgādināja klātesošajiem par krusta nozīmi, pārdomājot notikumus, kad Ieva un Ādams nepaklausīja, par Dieva izredzētās – jūdu – tautas maldīšanos un pievēršanos elkdievībai līdz Kristus nākšanai pasaulē un pasaules glābšanas plāna piepildīšanai caur nāvi pie krusta. Atgādināja par šo nepelnīto bezmaksas dāvanu, ko var saņemt katrs cilvēks, kas tic un paļaujas uz Dievu. Ar piemēriem no savas dzīves misionārs liecināja par Dieva vadību un palīdzību grūtos brīžos.
Pūpolsvētdienā, 24. martā, dienas vidū notika svinīgs dievkalpojums un procesija ap Skaistkalnes baznīcas sakrālo laukumu. Šajā dienā tradicionāli priesteris ir ģērbies sarkanā tērpā, nomainot violeto – gavēņa laika – krāsu, tādējādi simbolizējot ciešanu laiku, kura sākumu atzīmē Palmu svētdienā. Šajā laikā baznīcās jau ir aizsegti visi krusti ar violetu audumu, lai norādītu, ka tuvojas Lieldienas, un pastiprinātu ticīgo ilgas pēc Dieva.
Dievkalpojuma sākumā Skaistkalnes prāvests Andrejs Mediņš lasīja par priecīgo notikumu par Kristus ieiešanu Jeruzalemē, svētīja klātesošos ļaudis, kā arī sagatavotos pūpolu un palmu zarus, kas atgādina par prieku un pagodinājumu, ar kādu Jēzus tika sagaidīts Jeruzalemē dažas dienas pirms Viņa nāves. Pēc tam visi devās ārā svinīgā procesijā ap baznīcas sakrālo laukumu, priecīgi skandējot «Hosanna Dievam augstībā».
Kad atgriezās atpakaļ dievnamā, tika lasīti svētdienas lasījumi, un evaņģēlijs jau ievadīja Lielās nedēļas notikumos, sākot ar Jēzus svaidīšanu ar dārgu eļļu, tā jau gatavojot Viņu nāvei, pēdējām vakariņām, Jūdas nodevību, Kristus apcietināšanu, pratināšanu, notiesāšanu, šaustīšanu, krustā sišanu un nāvi. Šo brīdi baznīcā piemin ar nomešanos ceļos un klusuma brīdi. Tālāk sekoja sprediķis, ko teica beļģu misionārs Ž. Bastēns, apcerot tā laika notikumus un to nozīmi mūsdienās, kas katram ticīgajam ļauj atbrīvoties no grēku nastas un dzīvot laimīgu dzīvi.
Dievkalpojuma noslēgumā visi saņēma priestera svētību un aicinājumu gatavoties Lieldienu notikumu atcerei, kas sāksies Zaļajā ceturtdienā, 28. martā, ar Kunga pēdējo vakariņu piemiņas dienu un kāju mazgāšanas liturģiju, turpināsies Lielajā piektdienā ar Krusta ceļu un Kristus ciešanu liturģiju, kam sekos sestdienas vakara vigīlija ar gaismas, uguns, ūdens svētīšanu un jau Kunga augšāmcelšanās svinībām, un noslēgsies ar Lieldienu svinīgo dievkalpojumu, kas notiks svētdien, 31. martā, un arī Otrajās Lieldienās pirmdien, 1. aprīlī.
Teksts: Valda Akmentiņa
Reklāma