Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO un VIDEO: Atdziest un kūp mūspuses upes

Sala ietekmē turpinās intensīva ledus veidošanās Bauskas novada ūdenskrātuvēs, dažviet izveidojušies arī ledus un vižņu sablīvējumi, var novērot savdabīgo iekšzemes ūdeņu kūpēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra  hidroloģe Līga Klints pastāstīja, ka pagājušās nedēļas beigās ledus sastrēdzis Lielupē pie Mežotnes.

Ledus sablīvējums Lielupē pie Mežotnes.

«Ceturtdien, 4. janvārī, Lielupē pie Mežotnes sākās ūdens līmeņa kāpums un kopumā ūdens līmenis paaugstinājās par aptuveni pusotru metru. No sestdienas, 6. janvāra, ūdens līmenis sācis kristies, pašlaik tas ir pazeminājies par teju pusmetru. Tuvākajās dienās šis process turpināsies. Iespējams, neliela atkušņa ietekmē būs nelielas svārstības,» prognozē L. Klints.

Mūsā pie Bauskas ūdens krietni paaugstinājies ūdens līmenis. Foto: www.bauskasdzive.lv

Viņa precizē, ka Mūsā pie Bauskas ledus veidošanās un vižņu sablīvējuma ietekmē ūdens līmenis sāka paaugstināties svētdien, 7. janvārī, un līdz pirmdienai jau bija kāpis par 70 centimetriem. L. Klints pieļauj, ka vēl nedaudz ūdens līmenis paaugstināsies, bet pēc tam kāpums mitēsies un gaidāms kritums.  
«Upēs pirmais ledus jau ir izgājis, un šis jau būs otrais ledus šajā sezonā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Eksperte skaidro, ka kūpēšana ir dabas parādība, kas rodas situācijā, kad ir liela starpība starp ūdens temperatūru un virs tā esošās gaisa masas temperatūru. Ūdenim iztvaikojot, tvaiks aukstajā gaisā strauji kondensējas, veidojot miglu un zemos mākoņus.

Ledus veidošanās sākās novembra pēdējās dienās un decembra sākumā. Decembra nogales siltais laiks ar pamatīgiem nokrišņiem veicināja ledus iešanu upēs. Jaunās ledus segas mērījumi vēl nav veikti, bet pirms iziešanas Lielupē fiksēts 12 centimetru biezs ledus.

Arī šīs nedēļas vidū būs siltākas dienas, bet nevar teikt, ka ledus ļoti kusīs, taču tā veidošanās apstāsies. Pašreizējās prognozes liecina, ka nedēļas nogalē atgriezīsies sals un ledus sega pieaugs. Prognozes mēdz mainīties, bet pašlaik izskatās, ka ziemīgi laikapstākļi varētu valdīt līdz janvāra beigām,» stāsta L. Klints.

Hidroloģe uzsver, ka uz upju ledus pašlaik atrasties ir bīstami, jo ir ledus krāvumi un nevienmērīga ledus sega. Drošāk ir uz dīķiem un ezeriem, kur stiprajā salā izveidojusies biezāka ledus kārta, taču arī uz šim ūdenstilpnēm jābūt uzmanīgiem vietās, kur ir niedres vai arī sniegs, kas kalpo kā izolācijas materiāls un ledus ir plānāks.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Nāk ziema izgreznot Latviju,
    Bet nepūlies necenties tā,
    Man viņa ir visskaistākā
    Tik un tā.

  2. jā, tas “fenomens” tiešām mūsdienu izglītību guvušiem ir viens burvju mākslinieka triks. Fizika- tā jau nav šolaiku izglītojamo prātiem aptverama un tiešām apbrīnas vērta. Apbrīnas vērtiem jābūt tiem cilvēkiem, kas neko no vielu fizikālajām, ķīmiskajām īpašībām un dabaszinātnēm nav dzirdējuši

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.