Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

 Ģimenes ārsti gandrīz nekad nerekomendē pacientiem lietot uztura bagātinātājus D vitamīna uzņemšanai

Ģimenes ārsti gandrīz nekad nerekomendē pacientiem lietot uztura bagātinātājus D vitamīna uzņemšanai, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, ģimenes ārste Līga Kozlovska (ZZS).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Komentējot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) lēmumu apturēt uztura bagātinātāja “Nateo D pilieni Forte” izplatīšanu, Kozlovska norādīja, ka jebkurš medikaments, tostarp arī uztura bagātinātājs var būt toksisks, kaitīgs veselībai, ja neievēro nepieciešamās devas. Arī šajā gadījumā no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas saņemts ziņojums par vairākiem D vitamīna intoksikācijas gadījumiem bērniem, kas tiek saistīti ar šī vitamīna lietošanu. Par intoksikācijas gadījumiem pieaugušo vidū gan pagaidām nav saņemtas ziņas.

Kozlovska uzsvēra, ka ģimenes ārsti gandrīz nekad neizraksta un nerekomendē pacientiem D vitamīnu uztura bagātinātāja formā. Cilvēki tos pērk paši, jo tas ir bezrecepšu medikaments. Tikmēr ģimenes ārsti izraksta recepšu medikamentus, kurus nozīmē D vitamīna līmeņa paaugstināšanai, īpaši laika posmā no ziemas līdz pavasarim vai vasarai. Balstoties uz iepriekš veiktajām analīzēm, katram pacientam receptē ir norādīta konkrēta D vitamīna deva, kas jāuzņem.

Pēdējo mēnešu laikā BKUS diagnosticēti vairāki intoksikācijas gadījumi ar D vitamīnu, no kuriem divi bijuši sevišķi smagi – ar nopietniem, dzīvību apdraudošiem vielmaiņas traucējumiem, teikts slimnīcas paziņojumā. Ārsti atgādina vecākiem par piesardzību, lietojot D3 vitamīnu. Tas nozīmē lietot precīzu ģimenes ārsta vai speciālista nozīmēto D3 vitamīna profilaktisko vai ārstniecisko devu, kas norādīta starptautiskajās vienībās jeb SV, nevis pilienos, kapsulās, pūtienos, kā arī, tāpat kā citi medikamenti, arī D3 vitamīns ir jāglabā bērniem nepieejamā vietā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

BKUS norāda, ka D3 vitamīns ir nepieciešams augšanai un attīstībai, kā arī imūnās sistēmas stiprināšanai, tāpēc tā aicina turpināt dot bērnam D3 vitamīnu, bet īpaši pievērst uzmanību ārsta ieteiktajai devai.

Slimnīcā skaidro, ka intoksikācija ar D3 vitamīnu mēdz izpausties nespecifiski, līdzīgi kā zarnu infekcijas. Bērns var kļūt apātisks, nevēlas ēst, var būt slikta dūša, vemšana, atūdeņošanās gan mazuļiem, gan lielākiem bērniem, bet var būt arī aizcietējumi. Var parādīties muskulatūras vājums. Tā kā intoksikācijas ar D3 vitamīnu simptomi nav specifiski, vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta. Ja ārstam radīsies aizdomas par intoksikāciju ar D3 vitamīnu, viņš ieteiks tālāko rīcību.

LETA jau rakstīja, ka PVD uzdevis apturēt SIA “Sagitus” ražotajam uztura bagātinātāja “Nateo D pilieni Forte” ar partijas numuru 262301 izplatīšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis lēmums pieņemts, jo no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas saņemts ziņojums par vairākiem D vitamīna intoksikācijas gadījumiem bērniem, kas tiek saistīti ar šī vitamīna lietošanu.

Uztura bagātinātājam veiks pārbaudes, tostarp ņemot paraugus laboratoriskajiem izmeklējumiem, lai noskaidrotu, vai ražotāja norādītā D vitamīna koncentrācija produktā nepārsniedz marķējumā norādīto. Tāpat cilvēki aicināti līdz pārbaužu beigām atturēties no šī produkta lietošanas uzturā, norāda PVD pārstāvji.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

  1. Stulbums lietot tā sauktos ”uztura bagātinātājus”.Lietotājs taču nezina ko tie uzturafēristi saķīmojuši.Kā viduslaikos-kaltēti sikspārņi,krupju iekšas utt.

    3
    3
  2. visi gimenes arsti agrak izrakstija vigantol, pilnigs strunts neko nepacel no d vitamina limena asinis. Uztura bagatinataji vismaz pacel.
    Un visiem Latvija trukst D vitamins

    7
    1
  3. Tàpēc kad uztura bagàtinàtàji neàrstē .Citiem vàrdiem sakot nekàdas efektivitàtes nav garantētas.To saprot katrs loğiski domàjoŝais.

    1
    1
  4. Lūk Ārdam par alu taisnība,to kādreiz jau mūki zināja.Analfabētu gini pat neklausiet,galīgs lohs.

  5. Tas, ka ārsti nerekomendē uztura bagātinātājus līdzvērtīgs ar to, ka nerekomendē ēst uzturu. Jāpārtiek tikai no medikamentiem, ko rekomendē bez diagnostikas apstiprināšanas. Nav viss tik viennozīmīgi. Ja uztura bagātinātāji ir dabiski augstas kvalitātes, tad tos var lietot un ir jālieto, jo mūsu pārtika ir nabadzīga un nav iespējams uzņemt visu organismam nepieciešamo. Tāpēc nevajag spēlēt vienos vārtos. Cits stāsts ir par sintētiskiem uztura bagātinātājiem, kas patiesi nav ieteicami. Šajā gadījumā Nateo D3 vitamīnam, kura sastāvā ir organismam kaitīgie tauki – triglicerīdi, it kā no saulespuķu eļļas plus vēl glicerīns un…… Es neredzu nekādu vērtību. Kāpēc jāpērk 7.5 ml. saulespuķu eļļa par 10 eur? D3 vitamīns jālieto kopā ar K vīt. Pretējā gadījumā Ca un F uzsūkšanos nenodrošina. Tā var iedzīvoties
    aterosklerozē, nierakmeņos, žults akmeņos.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.